LIGA I: STEAUA - „U” CLUJ 2-0. „Roș-albaștrii” se distanțează de rivali

Prin victoria repurtată în fața „șepcilor roșii”, echipa pregătită de Laurențiu Reghecampf a luat un avans de 3 puncte față de Astra Giurgiu și de 5 față de Petrolul Ploiești.

Steaua a câștigat cu scorul de 2-0 partida disputată marți seară, pe arena din Ghencea, contând ca restanță din etapa a 14-a a Ligii I la fotbal. În urma acestei victorii, „roș-albaștrii” și-au consolidat fotoliul de lideri ai Ligi I, distanțându-se la 3 puncte de Astra Giurgiu, ocupanta poziției secunde, și la 5 de Petrolul Ploiești, ocupanta locului 3. După ce steliștii câștigaseră cu 4-0 precedenta partidă oficială, cu Concordia Chiajna, fanii se așteptau ca și jocul cu „U” Cluj să constituie tot un galop de sănătate. Cu toate acestea, „roș-albaștrii” s-au chinuit în dese rânduri în primele 45 de minute. „Nu ne dăm pantalonii jos în fața oricui”, afirma Vlad Munteanu, președintele grupării „U” Cluj, înaintea partidei. Bine, probabil că fostul fotbalist o fi vrut să spună că „Nu ne dăm pantalonii jos în fața nimănui”... Cert e că „alb-negrii” au făcut o primă repriză foarte bună, apărându-se exact punând de câteva ori în pericol poarta apărată de Tătărușanu, și puteau să intre cu un scor „alb” la cabine, dacă Adi Popa n-ar fi marcat în primul minut suplimentar al primei reprize, cu o „scăriță” peste portarul advers. Steliștii s-au dezlănțuit în partea secundă a meciului, pe care au controlat-o în totalitate, și au stabilit scorul final în minutul 81, prin Szukala, care a fructificat cu capul o centrare a lui Keșeru. Cu cinci minute mai devreme, Cristi Tănase scăpase singur în careul advers, dar a tras în bară. Steaua - „U” Cluj 2-0 Marcatori: Ad. Popa (45), Szukala (81) Stadion: „Steaua” Spectatori: 10.875 Steaua: Tătăruşanu – Varela, Szukala, Gardoş, Pârvulescu (46, Latovlevici) – Pintilii, Sânmărtean (73, Prepeliţă) – Ad. Popa, N. Stanciu (65, Keşeru), Cr. Tănase – Chipciu. Antrenor: Laurențiu Reghecampf „U” Cluj: Veselovski – Ciupe, Neag, Ninu, Târnăcop – Bucșă, Lungu (68, Machado) – Boutadjine (83, Borza), Cristocea, M. Nicu – Lemnaru. Antrenor: Mihai Teja