Capăt de linie pentru Steaua în Europa League. Deși visau la finala de pe "Național Arena" din București, steliștii s-au văzut eliminați de olandezii de la Twente Enschede.
După 0-0 la Udine, PAOK Salonic, echipă pregătită de tehnicianul român Ladislau Boloni, a capotat pe teren propriu, 0-3, în fața lui Udinese.
Cele două mari grupări din Manchester, United și City, merg mai departe în optimi.
Schalke 04 a trecut, după prelungiri de Viktoria Plzen. Marica a intrat în ultimele secunde ale prelungirilor la Schalke.

PAOK Salonic – Udinese 0-3, în tur 0-0
Au marcat: Danilo ‘6, Floro Flores ’15, Domizzi ’51 (penalti)
– mijlocaşul Costin Lazăr a jucat tot meciul la PAOK Salonic, echipă antrenată de Ladislau Boloni
PSV Eindhoven – Trabzonspor 4-1, în tur 2-1
Au marcat: Mertens ’15 (penalti), Matavz ’31, ’53, Strootman ’38 / Burak Yilmaz ’43
Metalist Harkov – Red Bull Salzburg 4-1, în tur 4-0
Au marcat: Hinteregger ’28 (autogol), Cristaldo ’62, Blanco ’63, Marlos ’87 / Jantscher ’56
Anderlecht Bruxelles – AZ’67 Alkmaar 0-1, în tur 0-1
A marcat: Martens ’54
Atletico Madrid – Lazio Roma 1-0, în tur 3-1
A marcat: Godin ’48
Schalke 04 – Viktoria Plzen 3-1, în tur 1-1
Au marcat: Huntelaar ‘9, ‘106, ‘120+1 / Rajtoral ’88
– atacantul Ciprian Marica a fost introdus în minutul 120 la Schalke şi a dat pasa decisivă la golul trei după ce a ratat singur cu portarul
Sporting Lisabona – Legia Varşovia 1-0, în tur 2-2
A marcat: Fernandez ’84

Iată programul optimilor de finală (manșa întâi se va juca pe 8 martie, iar cea de-a doua o săptămână mai târziu):