Liga Europa: Rezultate 16-imi de finală și programul "optimilor"

Aseară s-au disputat meciurile din manșa secundă a 16-imilor Europa League. PAOK Salonic, echipă pregătită de tehnicianul român Ladislau Boloni, a ratat aseară calificarea în optimile de finală ale Europa League. Steaua nu s-a calificat nici ea.

Capăt de linie pentru Steaua în Europa League. Deși visau la finala de pe "Național Arena" din București, steliștii s-au văzut eliminați de olandezii de la Twente Enschede. După 0-0 la Udine, PAOK Salonic, echipă pregătită de tehnicianul român Ladislau Boloni, a capotat pe teren propriu, 0-3, în fața lui Udinese. Cele două mari grupări din Manchester, United și City, merg mai departe în optimi. Schalke 04 a trecut, după prelungiri de Viktoria Plzen. Marica a intrat în ultimele secunde ale prelungirilor la Schalke.

Iată rezultatele din 16-imile Europa League: Manchester City - FC Porto 4-0, în tur 2-1 Au marcat: Sergio Agüero '1, Edin Džeko '76, David Silva '84, David Pizarro '86 FC Valencia - Stoke City 1-0, în tur 1-0 A marcat: Jonas '24 Athletic Bilbao - Lokomotiv Moscova 1-0, în tur 1-2 A marcat: Muniain '62 Twente Enschede - Steaua Bucureşti 1-0, în tur 1-0 A marcat: Chadli '28 PAOK Salonic - Udinese 0-3, în tur 0-0 Au marcat: Danilo '6, Floro Flores '15, Domizzi '51 (penalti) - mijlocaşul Costin Lazăr a jucat tot meciul la PAOK Salonic, echipă antrenată de Ladislau Boloni PSV Eindhoven - Trabzonspor 4-1, în tur 2-1 Au marcat: Mertens '15 (penalti), Matavz '31, '53, Strootman '38 / Burak Yilmaz '43 FC Bruges - Hannover '96 (Germania) 0-1, în tur 1-2 A marcat: Diouf '21 Standard Liege - Wisla Cracovia 0-0, în tur 1-1 Olympiakos Pireu - Rubin Kazan 1-0, în tur 1-0 A marcat: Djebbour '14 Beşiktaş Istanbul - Sporting Braga 0-1, în tur 2-0 A marcat: Lima '25 Manchester United - Ajax Amsterdam 1-2, în tur 2-0 Au marcat: Hernandez '6 / Ozbiliz '37, Alderweireld '87 Metalist Harkov - Red Bull Salzburg 4-1, în tur 4-0 Au marcat: Hinteregger '28 (autogol), Cristaldo '62, Blanco '63, Marlos '87 / Jantscher '56 Anderlecht Bruxelles - AZ'67 Alkmaar 0-1, în tur 0-1 A marcat: Martens '54 Atletico Madrid - Lazio Roma 1-0, în tur 3-1 A marcat: Godin '48 Schalke 04 - Viktoria Plzen 3-1, în tur 1-1 Au marcat: Huntelaar '9, '106, '120+1 / Rajtoral '88 - atacantul Ciprian Marica a fost introdus în minutul 120 la Schalke şi a dat pasa decisivă la golul trei după ce a ratat singur cu portarul Sporting Lisabona - Legia Varşovia 1-0, în tur 2-2 A marcat: Fernandez '84

Iată programul optimilor de finală (manșa întâi se va juca pe 8 martie, iar cea de-a doua o săptămână mai târziu): Atlético Madrid - Besiktas AZ - Udinese FC Twente - Schalke 04 Manchester United - Athletic Bilbao Metalist Kharkiv - Olympiacos Sporting CP - Manchester City Standard Liège - Hannover 96 Valencia CF - PSV