Pe "Sankt Jakob-Park" din Basel, FC Basel, una dintre revelațiile actualei ediții a Ligii Campionilor, a contabilizat un nou rezultat onorabil.
Basel a dispus de Bayern München cu 1-0 şi are şanse mari să se califice în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.
Echipa lui Heiko Vogel, fostă adversară a Oţelului Galaţi în grupe, a evoluat fără complexe în faţa unei  fromaţii, Bayern, care s-a crezut probabil învingătoare încă dinaintea meciului.
La capătul unui meci echilibrat, Basel a reuşit să dea lovitura prin Stocker, cu patru minute înainte de final.
FC Basel – FC Bayern 1-0
"Sankt Jakob-Park", Basel
Spectatori: 36.000
Arbitru: Nicola Rizzoli
Marcator: Stocker (86)

FC Basel:
Sommer – Steinhofer, Abraham, Dragovici, Park Joo Ho – Shaqiri (Zoua ’83), Huggel, Xhaka, F. Frei (Stocker ’66) – A. Frei (Cabral ’90), Streller
Antrenor: Heiko Vogel
Bayern Munchen: Neuer – Rafinha, Boateng, Badstuber, Lahm – Timoşciuk, Alaba – Robben, Kroos (Olici ’89), Ribery (Muller ’71) – Gomez
Antrenor: Jupp Heynckes
Arbitri: Nicola Rizzoli – Renato Faverani, Andrea Stefani – Gianluca Rocchi, Paolo Tagliavento – Mauro Bergonzi (Italia)
Inter Milano, cu românul Cristian Chivu integralist, a pierdut dramatic, în deplasare, de Olympique Marseille.
 OM – Inter 1-0
"Stade Vélodrome", MarseilleSpectatori: 37.646Arbitru: Cüneyt Çakir
Marcator: Andre Ayew (90+3)
Olympique Marseille
: Mandanda – Azpilicueta (Fanni ’80), Diawara, N’Koulou, Morel – A. Diarra, Cheyrou (Kabore ’84) – Amalfitano, Valbuena, A. Ayew – Brandao (J. Ayew ’73)
Antrenor: Didier Deschamps
Internazionale Milano: Julio Cesar – Maicon (Nagatomo ’46), Lucio, Samuel, Chivu – Zanetti, Stankovici, Cambiasso, Zarate (Obi ’64) – Sneijder – Forlan
Antrenor: Claudio Ranieri
Arbitri: Cuneyt Cakir – Bahattin Duran, Tarik Ongun – Huseyin Gocek, Bulent Yildirim – Tolga Ozkalfa (Turcia)