La Liga: Betis Sevilla a încheiat la egalitate cu formaţia Girona 1-1

La Liga: Betis Sevilla a încheiat la egalitate cu formaţia Girona 1-1 Superliga. Sursa foto: Pixabay

Echipa spaniolă Betis Sevilla a încheiat la egalitate joi seara, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia Girona în etapa de debut din La Liga. Cine a marcat cele două goluri ale partidei.

Egal în etapa de debut din La Liga

Real Betis și Girona au început campania din Liga 2024-2025 cu o remiză, într-o partidă extrem de interesantă.

Bartra a adus echipa gazdă în avantaj cu o lovitură de cap în debutul partidei, iar Misehouy a egalat în repriza a doua, după o acțiune excelentă a lui Iker Almena.

Betis a dominat prima repriză

Începutul de sezon pentru Betis a fost fulminant. Betis a ieșit să preseze de la început cu intenția de a îngreuna construcția lui Girona.

Primul act a arătat un Betis convins și un Girona pierdut, departe de versiunea care a uimit sezonul trecut. Catalanii au pierdut jucători importanți, iar cei noi încearcă să se integreze în sistemul lui Míchel.

Superioritatea lui Betis s-a reflectat repede pe tabela de marcaj.

O lovitură de colț executată perfect de Fekir l-a găsit pe Bartra, care a conectat cu o lovitură de cap impecabilă la care Gazzanigga nu a putut face nimic după doar șase minute.

A fost o revenire de vis pentru fundașul central, după zece luni de la accidentarea care l-a ținut departe de teren.

Girona, o repriză secundă haotică

A doua repriză a fost ca un rollercoaster pentru Girona, scrie RTVE.

Au fost 45 de minute de du-te-vino fără niciun rezultat.

Abel Ruiz, care își făcea debutul în tricoul lui Girona după ce a câștigat aurul olimpic, a ratat o ocazie de a înscrie.

Echipa lui Míchel a fost salvată de doi tineri jucători. O cursă frumoasă a lui Iker Almena, în vârstă de 20 de ani, a fost reluată cu capul în plasă de Misehouy, în vârstă de 19 ani, pentru a egala scorul.

Departe de a se mulțumi cu o remiză, Betis și Girona au continuat să caute golul victoriei, care ar fi putut ajunge de ambele părți.

În ciuda ambiției ambelor echipe, tabela de marcaj nu s-a mișcat și Betis și Girona încep sezonul cu un punct care, cu siguranță, are gust de puțin pentru toată lumea.