Atletico Madrid a urcat pe locul patru în La Liga, după victoria cu Granada. Morata, omul meciului

Atletico Madrid a urcat pe locul patru în La Liga, după victoria cu Granada. Morata, omul meciului Atletico Madrid a urcat pe 3 în La Liga; Sursa foto: Facebook

Elevii lui Diego Simeone au urcat pe locul trei în La Liga după victoria de aseară în faţa celor de la Granada. Meciul nu a fost lipsit de incidente, Atletico ambele echipe au acuzat brigada de arbitrii.

Granada și Atletico Madrid s-au Întâlnit în a 21-a etapă din La Liga, iar elevii lui Diego Simeone au înscris unicul gol al partidei. Madrilenii au obținut victoria prin lovitura de cap a lui Alvaro Morata din a doua repriză. Atletico au urcat pe locul patru în campionat.

Atletico Madrid, victorie la limită în La Liga

Cu prima victorie în deplasare în La Liga din luna octombrie și după patru înfrângeri consecutive în deplasare, Atletico Madrid urcat la 41 de puncte și se află acum la trei puncte în spatele Barcelonei, ocupanta locului trei, după 20 de etape.

Girona este pe primul loc în La Liga, cu 52 de puncte, unul peste ocupanta locului secund, Real Madrid, dar gironezii  au jucat cu un meci mai mult decât toate principalele sale rivale.

După o primă repriză lipsită de ocazii, Atletico Madrid a fost mai agresivă după pauză împotriva penultimei clasate din La Liga și a deschis scorul în minutul 55, când Antoine Griezmann a centrat pentru ca Morata să trimită cu capul pe lângă portarul Augusto Batalla.

Atletico a urcat pe locul 3 în La Liga

Sursa foto: Facebook

Meci cu multe faze controversate

Arbitrul a anulat golul pe motiv de offside, însă a revenit asupra deciziei după verificarea VAR. Acceași situație avea să se repete cinci minute mai târziu dar la poarta madrilenilor. Mijlocașul Saul Niguez a marcat un gol similar, care a fost, de asemenea, anulat. Dar de data aceasta VAR a menținut decizia arbitrului, deși a fost o decizie foarte strânsă.

La o doar zi distanță după ce sistemul de analiză  VAR a ținut prima pagină a ziarelor în urma a trei decizii discutabile, în victoria cu 3-2 a celor Real Madrid în fața ultimei clasate, Almeria, arbitrajul din La Liga a fost din nou în centrul atenției.

Atletico Madrid a urcat pe locul 4 în La Liga

Jucătorii de la Granada au fost furioși după ce arbitrul le-a refuzat un penalty, la o fază care Jose Maria Gimenez aflat în suprafața de pedeapsă, pare că a atins mingea cu mână. Decizia nefiind anulată de VAR, potrivit ESPN.

„Handbalul și golul lui Saul sunt foarte aproape... Până la urmă sunt multe faze complexe într-un meci de fotbal. Întotdeauna am crezut și vreau să cred că VAR este important pentru că ajută jocul. Sunt momente în care nu se întâmplă, dar ajută de cele mai multe ori", a declarat Simeone la finalul partidei. Griezmann a lovit stâlpul barei în minutul 88, iar înlocuitorul Angel Correa a ratat de la mică distanță.