La Liga. Atletico Madrid, umilită de FC Barcelona pe teren propriu cu 0-3

La Liga. Atletico Madrid, umilită de FC Barcelona pe teren propriu cu 0-3 Barcelona. Sursa foto: Instagram

FC Barcelona a învins duminică seara, în deplasare, scor 3-0, formaţia Atletico Madrid, în etapa a 29-a din La Liga. Cu Xavi eliminat de arbitrul Jose Maria Sanchez Martinez, catalanii s-au impus cu scor de forfait la Madrid, în faţa formaţiei lui Diego Simeone.

FC Barcelona a învins Atletico Madrid

Lewansowski i-a pasat decisiv lui Joao Felix în minutul 38 şi acesta a deschis scorul. Polonezul şi-a trecut apoi numele pe tabela de marcaj, majorând diferenţa în minutul 47, pentru ca în minutul 65 tot Lewandowski să paseze la golul de 3-0 al Barcelonei, înscris de Fermin Lopez, cu o lovitură de cap. Nahuel Molina a fost eliminat în minutul 90+2 şi FC Barcelona s-a impus cu 3-0. Românul Horaţiu Moldovan a fost rezervă neutilizată la Atletico.

FC Barcelona este pe locul secund, cu 64 de puncte, la opt puncte distanţă de lider, Real Madrid. Atletico Madrid rămâne pe locul 5, cu 55 de puncte.

Echipele de start:

• Atletico Madrid: Oblak - Witsel, Mandrava, Savic - Molina, Llorente, De Paul, Lino - Morata, Riquelme

Rezerve: Moldovan, Gomis - Azipilicueta, Correa, Depay, Gabriel, Griezmann, Koke, Saul, Vermeeren

• Barcelona: Ter Stegen - Kounde, Araujo, Cubarsi, Fort - Roberto, Christensen, Gundogan - Raphinha, Lewandowski, Felix

Rezerve: Kochen, Pena - Alonso, Casado, Guiu, Fermin, Martinez, Romeu, Roque, Yamal

Inter Milano și Napoli au terminat la egalitate

Inter Milano a încheiat la egalitate duminică seara, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa campioană a Italiei, Napoli, în etapa a 29-a din Serie A. Într-o primă repriză în care au avut o triplă ocazie în minutul 13, gazdele au deschis scorul pe final, prin Darmian, în minutul 43. Inter a mai bifat ocazii în minutele 47 (Lautaro Martinez) şi 53 (Dimarco), dar campioana en-titre a egalat în minutul 81, prin Juan Jesus şi acesta a rămas scorul final.

Inter Milano este lider în campionat, cu 76 de puncte, la 14 puncte distanţă de echipa de pe locul secund, AC Milan, şi la 17 de Juventus, ocupanta locului al treilea. Napoli este abia pe locul 7, cu 45 de puncte, şi luptă pentru a fi prezentă cel puţin în Conference League.