Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală de la Madrid. A întrecut-o pe Simona Halep în clasamentul WTA Sursă foto: dreamstime.com

Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneulu de la Madrid, după victoria în fața rusoaicei Liudmila Samsonova, locul 18 WTA. Sportiva din România o va depăși pe Simona Halep în ierarhia WTA.

Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Madrid. Sportiva din România a învins-o pe rusoaica Liudmila Samsonova, locul 18 în clasamentul WTA. Chiar dacă a fost condusă cu 0-3 în primul set, Begu a câștigat cinci game-uri la rând și s-a impus cu 6-4 în primul set, după 65 de minute. Cele două jucătoare au mers cap la cap în setul al doilea, dar Begu a reușit să facă un break și după a servit pentru câștigarea meciului, care a durat o oră și 48 de minute.

Begu o va întâlni în faza următoare a competiției pe învingătoarea meciului dintre Paula Badosa, 42 WTA, și Maria Sakkari, 9 WTA. Este important de precizat că Begu a depășit-o pe Simona Halep în ierarhia mondială și este cea mai bine clasată jucătoarea de tenis din România. Begu se află în clasamentul live pe locul 27 WTA, cu 1.443 de puncte, iar Halep a căzut din cauza suspendării pe locul 29, 1.350 de puncte.

Irina Begu, în top 100 cele mai bogate jucătoare de tenis din lume

„Prima rachetă a României” nu s-a mai aflat de aproape 10 ani peste Simona Halep în clasamentul WTA. Ultima dată când Begu s-a clasat mai bine față decât Halep a fost în anul 2013, când ocupa locul 57 în ierarhia mondială, iar dubla câștigătoare de Grand Slam locul 58. În plus, odată cu calificarea în sferturile de finală ale competiției, Begu a fost inclusă în top 100 cele mai bogate jucătoare de tenis din lume.

Sportiva a câștigat 10 meciuri din 17 disputate de la începutul sezonului actual și se aproprie de cea mai bună clasare din cariera ei. Jucătoarea de tenis s-a aflat pe locul 22 WTA în vara anului 2016. Irina Begu ar trebui să se califice în semifinalele de la Madrid pentru a atinge această performanță.

Pentru parcursul de până acum în competiție ea va fi răsplătită cu suma de 161,525 de euro. Acest lucru înseamnă că Begu a adunat din tenis suma de 7,468,365 de euro și urcă pe locul 92 în clasamentul jucătoarelor care au câștigat cei mai mulți bani din premii. În cazul în care se va califica în semifinalele competiției, sportiva o să primească în total suma de 308,790, potrivit Adevărul.ro.