Handbal feminin. Trei echipe românești victorioase în Cupele Europene

Handbal feminin. Trei echipe românești victorioase în Cupele Europene Handbal feminin Sursa foto: Facebook / Rapid București

Echipele românești de handbal feminin s-au impus în partidele pe care le-au disputat în cupele europene la acest final de săptămână. Rapid București, în Liga Campionilor, Dunărea Brăila și Gloria Bistrița, în European League, le-au dat motive de bucurie iubitorilor sportului.

Handbal feminin. Cele trei echipe românești care au jucat sâmbătă în cupele europene au câștigat împotriva adversarelor. Dacă Gloria Bistrița și Dunărea Brăila și-au asigurat calificarea în European League, Rapid București are emoții în Liga Campionilor.

Handbal feminin. Zaglebie - Rapid București 21-24

Echipa Rapid București s-a impus, în Polonia, la Lubin, în fața adversarelor de la Zaglebie. Meciul s-a jucat în etapa cu numărul 13 din Liga Campionilor la handbal feminin. Bucureștencele și-au asigurat o victorie la trei goluri diferență. Rapid a fost condusă 40 de minute, dar a reușit să revină și să păsreze, în mod constant, o diferență de trei goluri.

În meciul tur, formația din București s-a impus la limită, scor 26-25.

În urma rezultatului cu Zaglebie, echipa românească de handbal feminin a acumulat 9 puncte. Rapid se află pe locul șapte în clasamentul competiției,  la distanță de un punct față de Ferencvaros, ocupanta locului șase. După jocul cu Zaglebie Lubin, bucureștencele păstrează șanse de calificare în optimile Champions League. Totul depinde, însă de loteria rezultatelor.

Pentru a-și asigura calificarea Rapid trebuie să câștige partida cu Esbjerg, de pe teren propriu. Totodată este nevoie care echipa de handbal feminin Ferencvaros să piardă meciurile cu Vipers, pe teren propriu, și cu Metz din deplasare.

Dunărea Brăila, calificare în „sferturile” European League

Într-un alt meci de handbal feminin, echipa Dunărea Brăila și-a asigurat calificarea în sferturile de finală ale European League. Jucătoarele de la malul Dunării au învins în Germania. Dunărea Brăila a făcut un meci frumos, impunându-se cu 33-23 în fața lui Thuringer. Brăilencele au controlat meciul de la un capăt la celălalt, cu Thuringer, vicecampioana Germaniei.

După partida de sîmbătă, echipa românească de handbal feminin este favorită la prima poziție. Dunărea Brăila mai are nevoie de o victorie în ultima rundă, cu Chambray Touraine. Dunărea Brăila are 11 victorii, o remiză și trei înfrângeri în „Liga Florilor”, ocupând locul patru. Dacă va câștiga restanța cu Zalău, se va apropia la 2 puncte de poziția secunda.

Cele mai bune marcatoare ale meciului de astăzi au fost Katarina Jezic și Francielle Gomes da Rocha, autoare a câte 6 goluri. Kira Trusova a făcut minuni în poarta Brăilei, având 14 intervenții și un procentaj de 37,84% al mingilor parate.

Câștigătoarea grupei B din EHF European League va juca în sferturile de finală împotriva ocupantei poziției secunde în grupa A. În prima grupă, lupta se dă între patru echipe. Este vorba despre Storhamar (6 puncte), Podravka (5 puncte), Praktiker-Vác (3 puncte) și Nykobing (2 puncte).

Gloria Bistrița a câștigat grupa C din European League la handbal feminin

Gloria Bistrița s-a impus în deplasarea cu MKS Lublin, scor 29-26. Echipa românească antrenată de Florentin Pera a câștigat grupa C din European League la handbal feminin. Acum așteaptă să afle numele adversarei din sferturile de finală.

Formația antrenată de Florentin Pera s-a impus lejer în deplasarea din Polonia, împinsă spre victorie și de o galerie formată din aproape 100 de persoane. Căpitanul Cristina Laslo a fost cea mai bună marcatoare a partidei, cu 9 goluri, în meciul de handbal feminin.

În faza sferturilor de finală, Gloria Bistrița vor juca cu ocupanta poziției secunde din grupa D. Adversara se va stabili dintre norvegiencele de la Sola, maghiarele de la Mosonmagyarovar și ibericele de la Malaga.