FOTBAL EUROPEAN. Real Madrid A CÂȘTIGAT Supercupa Spaniei. „Galacticii” au pus-o la respect pe Barcelona și în retur

Real Madrid și-a trecut în cont un nou trofeu, după ce a învins-o, joi noaptea, pe FC Barcelona, scor 2-0, în returul Supercupei Spaniei.

Real Madrid continuă seria incredibilă a succeselor din 2017. După ce au câștigat Primera Division, Liga Campionilor și Supercupa Europei, „galacticii” și-au trecut în cont și Supercupa Spaniei. Miercuri, pe „Santiago Bernabeu”, elevii lui Zinedine Zidane s-au impus cu 2-0 în fața Barcelonei, goluri marcate în prima repriză de Marco Asensio, în minutul 4, și Karim Benzema, în minutul 39. În tur, Real câștigase pe terenul catalanilor, cu scorul de 3-1. Miercuri, madrilenii au primit și o veste proastă. Apelul făcut în cazul suspendării lui Cristiano Ronaldo a fost respins, așa că superstarul portughez, absent în returul Sueprcupei, va mai avea de ispășit 4 etape de suspendare.