FCSB, victorie la Voluntari, după o primă repriză mediocră făcută de liderul campionatului Sursa foto : Facebook FCSB

FCSB a câștigat după un joc modest, pe terenul celor de la FC Voluntari, scor 2-1. Gazdele au condus la pauză, dar oaspeții au revenit și au pus mâna pe cele trei puncte.

FCSB a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 2-1 (0-1), joi seara, în deplasare, în ultimul meci din etapa a 28-a a Superligii de fotbal.

Gazdele au început bine şi au reuşit să deschidă scorul prin Andrei Dumiter (16), fost jucător al formaţiei FCSB.

FCSB a revenit după pauză și a întors drumul celor 3 puncte

Liderul a ieşit bine de la vestiare după pauză şi a reuşit să întoarcă rezultatul prin dubla lui Florinel Coman (48, 54), în primele zece minute. Nicolae Dică nu are nicio victorie ca antrenor al echipei ilfovene, bilanţul său fiind până acum de două egaluri şi trei eşecuri. FC Voluntari a ajuns la nouă etape consecutive fără victorie, trei egaluri şi şase înfrângeri.

Echipa lui Gigi Becali e neînvinsă de zece etape, în care are şapte victorii şi trei egaluri.

În tur, scorul a fost egal, 0-0

FC Voluntari - FC FCSB 1-2 (1-0), Stadion ''Anghel Iordănescu'' - Voluntari Au marcat: Andrei Dumiter (16), respectiv Florinel Coman (48, 54).

Arbitru: Sebastian Colţescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa/Prahova), Cosmin Vatamanu (Bucureşti); al patrulea oficial: Ionela Alina Peşu (Craiova) Arbitru video: Radu Petrescu (Bucureşti); arbitru asistent video: Valentin Porumbel (Olteniţa) Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Eduard Alexandru (Ploieşti) - LPF.

sursa: Agerpres

Florinel Coman, mijlocașul „roș-albaștrilor”, a recunoscut că echipa sa nu a jucat nimic în prima parte a partidei.

„Un meci întors de echipă. Un meci pe care l-am tratat superficial în prima repriză, am fost lipsiți de curaj, de determinare, am pierdut mijlocul terenului. A schimbat tactica la pauză și i-a ieșit, chiar e tare.

O seară perfectă, să spunem, dar trebuia să ne facem meciul ușor din primele minute. E bine că am știut să gestionăm pe parcursul meciului, nu am căzut psihic.

Sunt bine. La început, greu, apoi a devenit mai prietenos (n.r. arbitrul Sebastian Colțescu).

Un meci greu cu Petrolul, cum a fost și astăzi. Visul nostru este de a deveni campioni, așa că trebuie să călcăm pe cadavre”, a spus Coman la Digi Sport.