FCSB, umilită de Silkeborg IF cu 5-0, în Europa Conference League. În minutul 7, scorul era deja 2-0 pentru gazde sursa: arhivă EVZ

FCSB nu a avut șanse în fața echipei Silkeborg IF. Gruparea daneză a învins cu scorul de 5-0 (3-0), joi seara, pe Silkeborg Stadium, în Conference League.

FCSB a pierdut în fața echipei Silkeborg IF cu scorul de 5-0 (3-0), joi seara, pe Silkeborg Stadium, în Grupa B a competiţiei de fotbal Europa Conference League. Vicecampioana României a primit cinci goluri, marcate de Anders Klynge (3), Kasper Kusk (7), Nicklas Helenius (35 - penalty), Stefan Teitur Thordarson (58) şi Tonni Adamsen (71).

Silkeborg nu a avut rivali, ba chiar a reușit să se facă remarcată din primele minute. FCSB a pierdut meciul încă din momentul alcătuirii primului unsprezece, fapt dovedit şi de faptul că în min. 7 scorul era deja de 2-0 pentru gazde.

Octavian Popescu a pierdut o minge în min. 3, iar Anders Klynge a reluat în poartă centrarea lui Joergensen. În min. 7, Kusk a şutat de la 20 de metri, iar mingea a fost deviată de Dawa, strecurându-se în colţul porţii apărate de Târnovanu.

Danezii au mai trimis mingea în plasă un minut mai târziu (23), prin Klynge, dar golul nu a fost luat în considerare. Silkeborg a intrat la cabine cu avantaj de trei goluri, după ce Miculescu l-a faultat pe Engel, iar Helenius a transformat cu siguranţă penalty-ul primit (35).

FCSB a primit o bătaie cruntă în Conference League

Al patrulea gol al echipei a venit în urma unei acţiuni cursive a gazdelor (58), încheiată de Stefan Teitur Thordarson, după o minge aşezată de Kusk. Tonni Adamsen a închis tabela (71), cu o reluare simplă la centrarea lui Engel. Silkeborg putea primi un penalty în min. 73, când centrarea lui Oestroem s-a oprit în mâna lui Pantea.

Sursa foto: FCSB / Facebook

Ianis Stoica a şutat puţin peste poartă (87), dar nu a fost suficient pentru a salva FCSB.

West Ham United a învins-o pe Anderlecht cu 1-0, la Bruxelles, în celălalt meci al grupei.

West Ham United e lider, cu 9 puncte, urmată de Anderlecht, 4 puncte, Silkeborg, 3 puncte, FCSB, 1 punct.

Pe 13 octombrie vor avea loc meciurile revanşă, FCSB - Silkeborg şi West Ham - Anderlecht.

Silkeborg IF - FCSB 5-0 (3-0) Au marcat: Anders Klynge (3), Kasper Kusk (7), Nicklas Helenius (35 - penalty), Stefan Teitur Thordarson (58), Tonni Adamsen (71). Silkeborg Stadium, Silkeborg Europa Conference League - Grupa B

Cum au evoluat echipele

Silkeborg: 1. Nicolai Larsen - 5. Oliver Sonne (3. Robin Oe˜stroem, 67), 20. Tobias Salquist, 4. Joel Felix, 29. Lukas Engel - 8. Stefan Teitur Thordarson (22. Robert Gojani, 76), 14. Mark Brink, 21. Anders Klynge - 27. Sebastian Joergensen (18. Anders Braendsgaard Dahl, 82), 7. Kasper Kusk (23. Tonni Adamsen, 67) - 11. Nicklas Helenius (căpitan; 10. Soeren Tengstedt, 67). Antrenor: Kent Nielsen.

Rezerve neutilizate: 16. Oscar Hedvall, 30. Aske Andresen - 17. Mads Kaalund, 24. Andreas Oggesen, 25. Lukas Klitten, 28. Andre Calisir, 40. Alexander Busch.

FCSB: 32. Ştefan Târnovanu - 22. Radu Boboc, 5. Joyskim Dawa, 6. Denis Haruţ, 28. Alexandru Pantea - 20. Marco Dulca (80. Eduard Radaslavescu, 46), 26. Răzvan Oaidă (29. Rachid Bouhenna, 87) - 11. David Miculescu, 13. Andrei Dumiter (30. Alexandru Musi, 46), 10. Octavian Popescu (căpitan) - 90. Bogdan Rusu (9. Ianis Stoica, 46). Antrenor: Nicolae Dică.

Rezerve neutilizate: 99. Andrei Daniel Vlad - 2. Valentin Creţu, 77. Sorin Şerban.

Arbitru: Mikola Balakin; arbitri asistenţi: Viktor Nîjnik, Oleksandr Korniko; al patrulea oficial: Iaroslav Kozîk (toţi din Ucraina). Cartonaşe galbene: Dulca (15), Miculescu (34), Oct. Popescu (64), potrivit Agerpress.