FCSB - Dinamo, 2-1. „„Roș-albaștrii” au câștigat un derby modest, în nota campionatului

FCSB a câștigat la limită, scor 2-1, meciul cu Dinamo, după o primă repriză în care a dominat copios. Oaspeții au prins viață după pauză, dar nu au putut decât să reducă din diferență.

FCSB a câștigat meciul jucat, sâmbătă, pe „Arcul de Triumf”, în etapa a 2-a a Ligii I, contra celor de la Dinamo, scor 2-1. După zile încinse, în care nu s-a discutat despre fotbal, ci despre stadionul care va găzdui confruntarea, situația s-a calmat la fluierul de start. Gazdele au pus presiune pe oaspeți întreaga primă repriză și au marcat de două ori prin Florinel Coman (30) și Darius Olaru (35).

Dinamoviștii nu au mai avut ce pierde și au încercat să revină, în partea a doua. S-au apropiat ceva mai periculos de poarta adversă și au redus din diferență prin Goncalo (83). Insuficient pentru a obține ceva. După două etape, FCSB are 6 puncte, Dinamo rămâne cu 0.

FCSB - Dinamo, 2-1

Marcatori: Fl. Coman (30), D. Olaru (35) / Goncalo (83)

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Haruț, Radunovic - Djokovic, Șut, Olaru - Miculescu, Al. Băluță, Fl. Coman REZERVE: A. Vlad - Compagno, Lixandru, Edjouma, V. Gheorghe, Ov. Popescu, Ngezana, Radaslavescu, Cordea ABSENT: Oct. Popescu (suspendat) ANTRENOR: Elias Charalambous

DINAMO: Golubovic - De Moura, Giafer, R. Grigore, Amzăr - Ghezali, Larrucea, Iglesias, N. Roșu - Bani, Abdallah REZERVE: Dujmovic - Bena, I. Roșu, Gregorio, Țîră, Politic, V. Borcea, Patriche, C. Costin ABSENT: Bordușanu (nerefăcut) ANTRENOR: Ovidiu Burcă

Stadion: Arcul de Triumf (Bucureşti) Arbitru: Colţescu Sebastian (Bucureşti) / A1: Marica Mihai Marius (Bistriţa), A2: Popescu Adrian (Craiova) Arbitru VAR: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti), Arbitru AVAR: Dumitrache Bogdan (Bucureşti)

Etapa a 2-a a Ligii I programează, în această seară, ceea ce altădată se numea „Unicul Derby”: Steaua - Dinamo. Acum, partida se va disputa între FCSB, formația finanțată de Gigi Becali, și „roș-albii” din Ștefan cel Mare.

Confruntarea va începe la ora 21.30 (Digi Sport 1, Prima Sport 1 și Orange Sport) și se va juca pe stadionul „Arcul de Triumf”. Este vorba despre un compromis forțat, pentru că cei de la FCSB au vrut să-și întâlnească rivalii în Ghencea. În această săptămână nu s-a discutat despre derby-ul în sine, ci despre războiul dintre FCSB și CSA Steaua, pentru închirierea arenei.

Nu s-a ajuns la nicio înțelegere, iar Becali a acuzat că a fost dus cu vorba și, deși era dispus să plătească, a fost blocat de cei de la MApN, stăpâni pe o arenă construită din bani publici.

Marcel Ciolacu vine să vadă meciul dintre FCSB și Dinamo

În scandal a intervenit și premierul Marcel Ciolacu. El a afirmat că orice echipă trebuie să joace pe orice stadion construit din bani publici. Și a trimis Corpul de Control pentru a verifica modul în care au decurs negocierile eșuate.

După cum anunță gsp.ro, Marcel Ciolacu, premierul României, va veni la meciul de diseară. Șeful Executivului a cerut să stea la Tribuna 1, nu în sectorul VIP