Euro 2024. Anglia învinge Slovacia cu 2-1, în prelungiri, și se califică în sferturile de finală

Euro 2024. Anglia învinge  Slovacia cu 2-1, în prelungiri, și se califică în sferturile de finală Sursa foto: UEFA

Update 1. Meciul se încheie cu 2-1 pentru Anglia, care se califică în sferturile de finală.

Update. 2-1 pentru Anglia. Gol marcat de Kane.

Selecţionatele Angliei şi Slovaciei sunt la egalitate, 1-1 (0-0), după cele 90 de minute regulamentare ale meciului care are loc duminică seara, pe Arena AufSchalke din Gelsenkirchen, în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal - Euro 2024, găzduit de Germania. Vor avea loc două reprize de prelungiri a câte 15 minute fiecare.

Slovacia a deschis scorul prin Ivan Schranz (25), iar Anglia a egalat in extremis, prin Jude Bellingham (90+5). AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea)

Euro 2024. Anglia -Slovacia. Echipele de start

Anglia:

1. Jordan Pickford - 2. Kyle Walker, 5. John Stones, 6. Marc Guehi, 3. Kieran Trippier - 26. Kobbie Mainoo, 4. Declan Rice - 7. Bukayo Saka, 10. Jude Bellingham, 11. Phil Foden - 9. Harry Kane (căpitan). Selecţioner: Gareth Southgate. Rezerve: 13. Aaron Ramsdale, 23. Dean Henderson - 3. Luke Shaw, 14. Ezri Konsa, 15. Lewis Dunk, 22. Joe Gomez, 8. Trent Alexander-Arnold, 16. Conor Gallagher, 24. Cole Palmer, 25. Adam Wharton, 17. Ivan Toney, 18. Anthony Gordon, 19. Ollie Watkins, 20. Jarrod Bowen, 21. Eberechi Eze.

Slovacia:

1. Martin Dubravka - 2. Peter Pekarik, 3. Denis Vavro, 14. Milan Skriniar (căpitan), 16. David Hancko - 19. Juraj Kucka, 22. Stanislav Lobotka, 8. Ondrej Duda - 26. Ivan Schranz, 18. David Strelec, 17. Lukas Haraslin. Selecţioner: Francesco Calzona. Rezerve: 12. Marek Rodak, 23. Henrich Ravas - 4. Adam Obert, 6. Norbert Gyomber, 15. Vernon De Marco, 25. Sebastian Kosa, 5. Tomas Rigo, 7. Tomas Suslov, 11. Laszlo Benes, 13. Patrik Hrosovsky, 21. Matus Bero, 24. Leo Sauer, 9. Robert Bozenik, 10. Lubomir Tupta, 20. David Duris.

Arbitru: Umut Meler; arbitri asistenţi: Emre Eyisoy, Kerem Ersoy (toţi din Turcia); al patrulea oficial: Rade Obrenovic