După Federer, o altă ELIMINARE-ȘOC s-a produs la Australian Open

Cap de serie numărul 3, spaniolul Rafael Nadal a fost învins, în această dimineașă, în sfertuile de finală ale Australian Open, de cehul Tomas Berdych, cu scorul de 6-2, 6-0, 7-6 (5).

Berdych, al șaptelea favorit al turneului de la Mebourne, care suferise 17 înfrângeri consecutive în faţa lui Nadal şi pe care nu îl mai învinsese din 2006, a câștigat după două ore și 13 minute partida contra spaniolului și va evolua în penultimul act al Australian Open cu câștigătorul meciului dintre dintre britanicul Andy Murray, cap de serie numărul 6, şi australianul Nick Kyrgios, locul 53 ATP.

Astfel, tenismenul ceh în vârstă de 29 de ani nu a cedat niciun set în competiția de la Antipozi și va juca a doua semifinală consecutiv la Australian Open.