Medvedev, în semifinalele Turneului Campionilor după ce l-a învins pe Zverev

Daniil Medvedev se califică în semifinalele Turneului Campionilor după ce îl învinge pe Alexander Zverev în două seturi. Medvedev câștigă primul set la tie-break, după ce salvează două mingi de set ale lui Zverev, și își adjudecă al doilea set cu 6-4, profitând de erorile neobișnuite ale germanului. Medvedev rămâne fără set pierdut la Torino și își păstrează șansele de a câștiga turneul.

Daniil Medvedev a devenit primul semifinalist al Turneului Campionilor 2023, competiția care reunește cei mai buni opt jucători ai anului.

Rusul, numărul 3 mondial, a trecut în două seturi, 7-6 6-4, de germanul Alexander Zverev, locul 8 ATP și fost campion în 2018 și 2021. Meciul a durat o oră și 47 de minute și a fost echilibrat, dar Medvedev a fost mai precis și mai agresiv la momentele cheie.

Medvedev a câștigat al doilea meci consecutiv în Grupa Roșie, fără să piardă vreun set, și și-a asigurat calificarea în semifinale. El îl va întâlni în ultimul meci al grupei pe spaniolul Carlos Alcaraz, locul 2 ATP, care a învins în trei seturi pe rusul Andrey Rublev, locul 5 ATP. Zverev și Rublev se vor duela pentru cel de-al doilea loc calificant din grupă.

Turneul Campionilor 2023

Turneul Campionilor 2023 se desfășoară între 12 și 19 noiembrie, pe suprafața dură din Pala Alpitour din Torino (Italia).

Premiile totale sunt de 9 milioane de dolari, iar campionul en-titre este sârbul Novak Djokovic, care a câștigat turneul de șase ori, un record egalat cu elvețianul Roger Federer.

Potrivit HotNews, Djokovic este și cel mai în vârstă campion, la 35 de ani și 5 luni, în 2022, și cel mai bine clasat, ocupând locul 1 mondial de 11 ori când a câștigat turneul. Cel mai tânăr campion a fost americanul John McEnroe, la 19 ani și 10 luni, în 1978. Cel mai slab clasat campion a fost argentinianul David Nalbandian, locul 12, în 2005. Federer deține și recordurile de cele mai multe calificări (17) și cele mai multe victorii (59).

Daniil Medvedev, campion la Miami

Daniil Medvedev și-a pierdut cumpătul pe teren. I-a numit pe francezi nespălați, maimuțoi și și-a aruncat racheta

Daniil Medvedev, arhiva EVZ

Daniil Medvedev a devenit campion la Miami Open 2023 după ce l-a învins în finală pe Jannik Sinner, în două seturi, cu 7-5, 6-3. Este primul titlul al lui Medvedev la Miami și al 19-lea din carieră, în tot atâtea turnee diferite. Totodată, este a cincea finală consecutivă în 2023.

Medvedev și-a păstrat serviciul fără dificultăți majore, pierzând doar două puncte pe serviciul său în game-urile rămase din primul set, după întrerupere. Italianul nu a reușit să ducă setul inaugural în tie-break, rusul reușind un nou break în al doisprezecelea game pentru a câștiga primul set cu 7-5.

În setul al doilea, Medvedev și-a păstrat rata aproape perfectă de conversie a punctelor de break. El a folosit patru din cele șase șanse pe care le-a avut în meci și două din cele trei mingi de break pe care le-a avut în setul al doilea.

Câștigând 88% din punctele după primul său serviciu în setul al doilea, Medvedev nu a avut nicio problemă în a se impune cu 6-3, în setul secund, asigurându-și titlul la Miami Open 2023.