Cursă năucitoare pentru câștigarea titlului de Formula 1. Lewis Hamilton a rămas șocat. Nu i-a venit să creadă cum a scăpat trofeul printre degete

Max Verstappen și Lewis Hamilton au avut parte duminică de o cursă cu adevărat draconică. Cei doi au luptat pentru a câștiga titlul de Formula 1, însă lucrurile au luat o turnură neașteptată. Finalul a fost unul surprinzător și incendiar, tânărul de 24 de ani reușind să îi sufle trofeul experimentatului Hamilton.

Sezonul 2021 de la Formula 1 s-a terminat într-un mod extrem de surprinzător. În cursa finală, de pe circuitul Yas Marina, de la Abu Dhabi, au intrat Max Verstappen și Lewis Hamilton. Când nimeni nu se mai aștepta la o schimbare, pilotul olandez de 24 de ani a reușit să îl întreacă pe britanic, astfel obținând primul titlu mondial din cariera sa.

Pneurile soft l-au ajutat pe Verstappen să îl detroneze pe Hamilton. Acesta din urmă a fost doar la un pas distanță să depășească recordul lui Michael Schumaher, care deține 7 titluri de campion. Acum, cei doi piloți sunt la egalitate în ceea ce privește numărul campionatelor câștigate.

Lewis Hamilton a plecat de pe poziția a doua de pe grilă, însă l-a depășit pe Verstappen înainte de prima cursă. Experimentatul pilot a reacționat cu 10 sutimi înaintea adversarului, acestea fiindu-i un avantaj. Una din încercările de depășire ale tânărului pilot olandez i-au făcut să se acroșeze, însă niciunul dintre ei nu a fost sancționat, iar cursa a continuat.

Hamilton a reușit să se mențină pe primul loc destul de mult timp, până în turul 20, când un moment tensionat a avut loc. Sergio Perez, colegul lui Max Verstappen, l-a depășit pe Hamilton cu o manevră spectaculoasă, însă a fost depășit din nou. Perez a profitat din nou de zonele DRS și l-a depășit din nou pe britanic, de data aceasta cu o manevră mai periculoasă. Hamilton s-a plâns la microfon, însă a pierdut 4 secunde în următoarele viraje. A reușit să îl depășească din nou pe Perez și să revină pe locul 1.

Max Verstappen îi fură titlul lui Lewis Hamilton chiar înainte de finalul cursei

În timp ce piloții s-au șicanat, Max Verstappen, care se afla pe locul 3, a reușit să câștige timp și să se apropie de Hamilton. Aceasta ar fi fost o strategie pusă la cale de Red Bull, pentru a-și favoriza piloții. Turul 53 a fost cel care a schimbat complet clasamentul. Nicholas Latif a intrat în parapet și a fost nevoie de intervenția safety-car-ul, din cauza bucăților de monopost împrăștiate pe pistă. În acel moment Hamilton a realizat că poate pierde în fața olandezului, spunând în microfon "E incredibil, omule!" Steagul galben s-a ridicat în ultimul tur, când Hamilton era lider. Acesta a fost momentul când Max Verstappen a profitat de pneurile sale soft, l-a depășit pe Hamilton în virajul cinci și a final cursa, ajungând campion mondial de Formula 1.

Lewis Hamilton a rămas uimit de modul în care s-a finalizat cursa și parcă nu îi venea să creadă cât de ușor i-a scăpat printre degete al 8 titlul de campion mondial la Formula 1.