Cupa României. Corvinul Hunedoara, în finală. A învins FC Voluntari cu 3-1

Cupa României. Corvinul Hunedoara, în finală. A învins FC Voluntari cu 3-1 Sursa foto: Captura ecran

Corvinul Hunedoara își continuă parcursul fulminant în Cupa României. După ce a eliminat-o pe CFR Cluj, într-un meci în care hunedorenii au înscris de patru ori, Corvinul mai face o victimă.

Corvinul Hunedoara, marea surpriză din Cupa României

Ajunsă până semifinale, FC Voluntari părăsește Cupa României după ce a fost învinsă cu 3-1 de divizionara Corvinul Hunedoara. Pentru prima dată în istorie, hunedorenii vor juca finala Cupei.

Meciul s-a jucat în Hunedoara, iar gazdele au punctat prin Antonio Manolache după o execuție simplă din suprafața de pedeapsa. În minutul 20 tabela indica 1-0 în dreptul hunedorenilor. Oaspeții au egalat prin Daniel Florea, după o bălbâiala a apărării adverse.

Cupa României

Sursa foto: Captura ecran

Cea mai mare reușită din istoria clubului

Până la pauză niciuna din echipe nu a mai înscris. În a doua repriză gazdele vizibile motivate au tranșat meciul în favoarea lor. Alexandru Neacșa și-a trecut numele pe tabela de marcaj, după care în minutul  61, elevii lui Florin Maxim au stabilit scorul final prin reușita lui Marius Coman.

Corvinul Hunedoara s-a calificat în ultima fază din Cupa României, după un parcurs în care a eliminat-o și pe CFR Cluj. Hunedorenii au încehait grupa de calificare pe locul unu după ce a trecut de Sepsi, Chindia Târgoviște, iar în sferturi au înscris de patru ori în poarta echipei din Gruia, antrenată atunci de Adrian Mutu.

Cupa României își va desemna campiona pe 15 mai

Cupa României își va desemna câștigătoarea pe 15 mai, pe stadionul Municipal din Sibiu. A doua finalistă o vom afla joi, 18 aprilie, după meciul dintre Oțelul Galați și FC Universitatea Cluj. Meci care se va disputa pe arena din Galați la ora 20:30. Ultima echipă din eșalonul doi care a atins performanța înregistrată de Corvinul Hunedoara a fost FC Hermannstadt, învinsă de Universitatea Craiova cu 2-0.

FC Universitatea Cluj are meci greu pe stafionul gălățenilor, Oțelul Galați vine după o lungă serie în care nu au fost învinși. Elevii lui Dorinel Munteanu au punctat în ultimele două etape în minutul 90+4.