Catastrofă pentru Ladislau Boloni. Românul a retrogradat-o pe Metz după barajul cu Saint-Etienne Laszlo Boloni. Sursa foto: Arhiva EvZ

Ladislau Boloni a avut parte de un sezon de coșmar în Franța. Echipa sa, Metz, a retrograda, duminică, din Ligue 1, după ce a remizat pe teren propriu, scor 2-2, după prelungiri, cu formația Saint-Etienne. Și asta după ce, în prima manșă a barajului, oamenii lui Boloni fuseseră învinși la limită, în deplasare, scor 1-2.

Pe teren propriu, Metz părea ușor favorită pentru a întoarce handicapul și a rămâne în prima ligă. Dar, jocul a început dezastruos. Și asta pentru că gazdele au rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Diallo, din minutul 7.

Loți Boloni nu a salvat-o pe Metz de la retrogradare

Surprinzător, Metz nu a simțit deloc șocul și a reușit să marcheze de două ori, prin L. Camara (17) și Mikautadze (24 - din penalty). Dar, până la pauză, oaspeții au punctat datorită reușitei lui Petrot, din minutul 35. Apoi, în partea a doua, niciuna dintre echipe nu a reușit să dea lovitură.

Jocul a întrat în prelungiri, acolo unde Saint-Etienne a lovit decisiv în minutul 117, grație reușite lui Nade. „Alb-verzii” au promovat în prima divizie. iar Metz a căzut în liga secundă.

Echipele de start:

Metz: Oukidja - Kouao, Traore, Sane, Udol - Jallow, N'Doram, Camara - Ze, Diallo, Mikautadze Antrenor: Ladislau Boloni

Saint-Etienne: Larsonneur - Appiah, Batubinsika, Nade, Petrot - Tardieu - Cardonna, Moueffek, Chambost, Cafaro - Sissoko Antrenor: Olivier Dall'Oglio

Stadion: Stade Saint Symphorien Arbitru: Jerome Brisard

„Eu cred că va continua. N-a avut un buget de transferuri, nu prea a adus jucători, a mers pe mulți dintre cei cu care a promovat.

Loți Boloni poate ajunge doar la două echipe din Liga 1, la Craiova și la Rapid. Îți trebuie putere financiară ca să îl aduci pe Boloni. Trebuie să ai buget de 5-600.000 de euro pentru Boloni”, a spus Ilie Dumitrescu la Digi Sport.

Tehnicianul român a preluat-o pe Metz în 2022, a dus-o în Ligue 1 după un singur sezon, dar nu a putut să se mențină la cel mai înalt nivel.