CAF 2012: Sudan e în "sferturi"

Naționala Sudanului s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni. Sudanul a terminat pe locul doi în Grupa B.

Sudan aînvins aseară, scor scor 2-1 (1-0), Burkina Faso, în ultima partidă din Grupa B și i-a luat fața Angolei la golaveraj.

Pentru Sudan au înscris Mudather Eltaib Ibrahim El Tahir. Atacantul echipei Al-Hilal Club of Omdurman, din Sudan, a marcat în minutele 33 şi 80. Pentru Burkina Faso a înscris Issiaka Ouédraogo, atacantul echipei Admira Wacker Viena, în minutul 90+6.

Coasta de Fildeș și-a respectat blazonul și a învins fără probleme Angola, 2-0, echipă care avea nevoie de un punct pentru a merge în sferturile de finală ale competiţiei găzduite de Gabon și Guineea Ecuatorială.

Pentru naționala pregătită de ivorianul François Zahoui au marcat Eboué (33), Bony (65).      Iată clasamentul Grupei B: 1. Coasta de Fildeş - 9 puncte 2. Sudan - 4 puncte (golaveraj 4-4) 3. Angola - 4 puncte (golaveraj 4-5) 4. Burkina Faso - 0 puncte

În sferturile de finală, Coasta de Fildeş va da piept cu Guineea Ecuatorială, iar Sudanul cu Zambia, echipe calificate din Grupa A.

Astăzi se dispută meciurile din ultima etapă a Grupei C: Ora 20.00 Gabon - Tunisia, Stade de Franceville, Franceville Niger - Maroc, Stade de Franceville, Franceville

Gabon și Tunisia, ambele cu câte șase puncte, sunt deja calificate în sferturi.

Mâine, meiurile din Grupa D: Botswana - Mali, Stade d'Angondjé, Libreville Ghana - Guinea, Stade de Franceville, Franceville

Clasament: 1. Ghana    2     2     0     0     3-0     +3     6p 2. Mali        2     1     0     1     1-2     −1     3p 3. Guinea    2     1     0     1     6-2     +4     3p 4. Botswana    2     0     0     2     1-7     −6     0p