Are nevoia de susținerea românilor! Sorana Cîrstea a postat un mesaj motivațional

Are nevoia de susținerea românilor! Sorana Cîrstea a postat un mesaj motivațional Sorana Cîrstea, umilită de Jelena Ostapenko. „Am dormit, că îi luam și primul set”. Sursa foto. Evz

Sorana Cristea, tenismena de origine română a scris un mesaj motivațional, pe una dintre rețele de socializare, semn că are nevoie de susținerea românilor.

După eliminarea rapidă de la Australian Open, tenismena din România, Sorana Cîrstea a mai primit o veste tristă. Descalificarea de la turneul de Grand Slam din Melbourn, va duce la cădere în clasamentul WTA, de la poziția 42 la 61.

”Nimic care să merite nu se obține ușor și nu există scurtături pentru munca grea. Frumusețea vieții și a sportului constă în a-ți atinge obiectivele urcând pe partea cealaltă a durerii. Abu Dhabi, Doha, Dubai, 3 turnee mari în față”, a scris Sorana Cîrsta, și a postat și o fotografie dintr-un meci disputat foarte intens.

După turneul din Australia, Sorana Cîrstea a decis să nu mai participe la turneul de la Lyon, Franța, care va avea loc în perioada 28 ianuarie - 5 februarie. Organizatorii au luat decizia ca în locul Soranei, să îi ofere un wild card jucătoarei din Statele Unite, Alycia Parks.

Acces de furie în Australia

În meciul în care a fost eliminată de la Australian Open, românca Sorana Cîrstea a avut un acces de furie.

Ea a fost eliminată de Iulia Putinţeva din Kazahstan, clasată pe locul 51 mondial, în clasamentul WTA, cu un scor 2-6, 6-4, 6-3.

Partida a durat o oră şi 51 de minute de joc, și s-a jucat pe o căldură greu de suportat, motiv care a dus la amânarea orei programate pentru începere. Apoi, în timpul derulării meciului, organizatorii au întrerupt jocul pentru două ore, din cauza unei ploi torențiale care s-a abătut în zona respectivă.

Sorana a jucat bine și a reușit să câștige primul set cu 6-2. În setul doi, lucrurile mergeau bine pentru jucătoarea din România care a reușit să conducă cu 2-1 la ghemuri, după care s-a petrecut colapsul. Iulia Putinţeva a câștigat setul doi cu 6-4, după care a reușit să se impună categoric, cu un 6 la 3, în setul trei.

La finalul partidei, Sorana Cîrstea a refuzat să participe la conferința de presă, motiv pentru care organizatorii au anunțat că va fi amendată cu 10.000 de dolari. La fel a pățit și Simona Halep, îm 2022, la US Open, unde a și fost prinsă că s-a dopat.