Ana Bogdan, victorie spectaculoasă în fața slovenei Kaja Juvan. Românca a revenit formidabil în setul decisiv. Video

România a câștigat primul meci de tenis, de la Koper, împotriva Slovaciei, în calificările calificările pentru turneul final al competiţiei Billie Jean King Cup. Românca Ana Bogdan a câștigat spectaculos în fața jucătoarei slovene Kaja Juvan, cu 3-6, 6-3, 6-4. Duelul direct dintre Ana Bogdan (30 ani, 58 WTA) şi Juvan (22 ani, 121 WTA) s-a încheiat după două ore şi 30 de minute, în care jucătoarea din România s-a impus cu o victorie incredibilă.

Jucătoarea de tenis Ana Bogdan s-a impus spectaculos în primul meci din cadrul Billie Jean King Cup de la Koper, din calificările pentru turneul final al competiţiei. Astfel, România conduce cu 1-0 Slovenia după primul meci. Ana Bogdan, locul 58 WTA, a învins-o pe Kaja Juvan, numărul 121 mondial, cu scorul final 3-6, 6-3, 6-4, în două ore şi jumătate. În setul decisiv, Juvan a condus cu 4-0 și 40-15, dar Ana Bogdan a revenit spectaculos și s-a impus.

Ana Bogdan a reuşit o victorie incredibilă, revenind în setul decisiv de la 0-4, după ce slovena a ratat două mingi de 5-0. Românca a totalizat 28 de mingi direct câştigătoare (21 pentru Juvan), având 44 de erori neforţate (47 Juvan).

După ce a pierdut primul set, Ana Bogdan a continuat să lupte și a reușit să egaleze un set all. Apoi, în decisiv, ea a revenit de la 4-0 , reușind să câștige următoarele 6 ghemuri, obținând victoria pentru pentru România.

După meciul câștigat de sportiva Ana Bogdan, la Koper, în Slovenia, urmează cea de-a doua partidă, dintre Jaqueline Cristian (180 WTA) şi Tamara Zidansek (102 WTA).

Ana Bogdan revine pe teren sâmbătă

Sâmbătă, 15 aprilie, de la ora 12.00, Ana Bogdan va juca împotriva Tamarei Zidansek. Românca a câştigat ambele confruntări, cu 4-6, 7-6 (7/2), 6-4 în 2016, în sferturi la Sao Paulo, şi în 2022, în optimi la Zavarovalnica Sava (chiar în Slovenia), cu 6-1, 6-7 (5/7), 6-1.

Ultimul meci de simplu le va opune pe Jaqueline Cristian şi Kaja Juvan. Reprezentanta noastră a ieşit învingătoare în ambele partide directe de până acum, în 2021, la Belgrad, cu 6-3, 7-6 (7/2), şi la Transylvania Open (Cluj-Napoca), scor 3-6, 7-6 (10/8), 7-6 (7/3).

Meciul de dublu urmează să opună perechile Irina Bara/Monica Niculescu şi Pia Lovric/Nina Potocnik.

Echipa României este condusă de căpitanul nejucător Horia Tecău şi de antrenorii Alina Tecşor-Cercel şi Daniel Dobre. Din această formație fac parte Ana Bogdan - locul 58 WTA la simplu, 273 la dublu, Irina Maria Bara - 234 la simplu, 122 la dublu, Jaqueline Adina Cristian - 180 la simplu, 529 la dublu, Anca Alexia Todoni - 719 la simplu, 988 la dublu şi Monica Niculescu - 42 la dublu.