Ana Bogdan, după eliminarea de la Roland Garros: Aveam senzația că nu simt foarte bine mingea

Ana Bogdan a fost eliminată din Grand Slamul de la Roland Garros. Jucătoarea româncă a fost învinsă, în turul trei, de ucraineanca Elina Svitolina. După înfrângere, aceasta a primit un cec în valoarea de 158.000 euro.

Ana Bogdan, învinsă de Elina Svitolina

Duelul dintre cele două sportive a început cu întârziere din cauza condițiilor meteorologice. De asemenea, din același motiv partida a fost întreruptă în setul al doilea.

După un meci tensionat, ucraineanca Svitolina a reușit să se impună cu 7-5, 6-2. Aceasta joacă în optimi cu Rybakina.

A avut șanse mari în primul set

Jucătoarea de tenis din România a avut șanse mari să câștige primul set. Aceasta a servit la 5-3, dar Elina Svitolina a recuperat rapid.

La Paris, cele două jucătoare au disputat un meci din turul al treilea, care a fost mutat de pe terenul inițial și a început cu o întârziere de câteva ore din cauza ploii. Ajunsă la a 11-a participare pe tabloul principal al turneului, fosta număr 3 mondial, a ajuns de patru ori în sferturile de finală. De altfel, aceasta a avut rezultate notabile și anul trecut, după ce a revenit din concediul de maternitate.

Ana Bogdan

Sursa foto: Instagram

Ana Bogdan a fost eliminată

După eliminare, jucătoarea de tenis a vorbit despre înfrângere. Aceasta a precizat că meciul a fost dificil din cauza condițiilor meteo. De asemenea, Ana Bogdan a declarat că nu este demoralizată după această înfrângere.

„Aș putea spune că nu sunt chiar atât de tristă. Totuși ar trebui să privesc partea plină a paharului și să mă gândesc la lucrurile bune pe care le-am făcut în aceste zile, dar și în toată această perioadă de când lucrez cu antrenorul meu. Astăzi nu a fost un meci ușor… poate n-am știut să gestionez jocul în astfel de condiții. Aveam senzația că nu simt foarte bine mingea. ”, a declarat sportiva româncă.