WTA Brisbane. Sabalenka și Rîbakina luptă pentru trofeu într-o reeditare a finalei Australian Open 2023

WTA Brisbane. Sabalenka și Rîbakina luptă pentru trofeu într-o reeditare a finalei Australian Open 2023 ​Aryna Sabalenka și Elena Rybakina în finala turneului de la Brisbane. Sursa Foto: Twitter/X

Sabalenka-Rybakina este marea finală a turneului de la Brisbane, unul dintre primele turnee din calendarul WTA. Ocupantele locurilor doi, respectiv patru în ierarhia mondială au avut parte de un parcurs excelent până în finală.

Aryna Sabalenka şi Elena Rybakina sunt principalele favorite ale turneului WTA 500 de la Brisbane (Australia). Turneul este dotat cu premii totale de 1.736.763 de dolari americani.

Aryna Sabalenka şi Elena Rybakina, finala turneului WTA 500 de la Brisbane (Australia)

Principalele favorite, Arina Sabalenka şi Elena Rîbakina, s-au calificat, sâmbătă, în finala turneului WTA 500 de la Brisbane (Australia). Rîbakina, favorita numărul doi, a trecut în semifinale de sportiva cehă Linda Noskova, scor 6-3, 6-2.

Sabalenka, principala favorită, a învins-o, tot în două seturi, pe Victoria Azarenka, scor 6-2, 6-4.

În întâlnirile directe dintre Sabalenka şi Rîbakina, Sabalenka conduce cu 5-2.

Competiția este una dintre cele mai importante în pregătirea pentru Australian Open

Aryna Sabalenka și Elena Rybakina au reușit calificarea în finala turneului de la Brisbane. Competiția este una dintre cele mai importante competiții de pregătire pentru Australian Open.

Tenismena kazahă a trecut fără emoții în semifinale de Linda Noskova (40 WTA) în minimum de seturi, scor 6-3, 6-2. Cehoaica o eliminase în primul tur al turneului pe Sorana Cîrstea, însă parcursul ei s-a oprit în fața unei Rybakina de neoprit.

​Aryna Sabalenka, tenis

Sportiva de pe locul patru în ierarhia WTA nu a pierdut niciun set în drumul spre finală și a cedat doar 12 game-uri. În ultimul act o așteaptă însă Sabalenka, care este și ea într-o formă de invidiat.

Finala turneului WTA 500 de la Brisbane (Australia)

Aryna Sabalenka și Elena Rybakina s-au întâlnit de patru ori în 2023, iar cele două și-au împărțit victoriile. Primul meci a fost și cel mai important și s-a terminat cu triumful jucătoarei din Belarus: 4-6, 6-3, 6-4 în finala Australian Open.

Elena Rybakina, WTA Brisbane

Elena a obținut prima ei victorie în fața Arynei în finala Indian Wells, scor 7-6(11), 6-4.

Spectatorii de la Brisbane au garantată o finală spectaculoasă, între principalele două favorite ale turneului, ambele prezente în Top 5 WTA.

Holger Rune și Grigor Dimitrov se vor duela în ultimul act al turneului ATP de la Brisbane. Cei doi au trecut în semifinale de Roman Safiullin, respectiv Jordan Thompson.