UTA - Poli Iași, 0-0. Gazdele rămân cu o singură victorie în Superligă. Suporterii dau în clocot UTA - Poli Iași, 0-0. Sursa foto: capturăTV

UTA și Poli Iași au terminat la egalitate, scor 0-0, după un meci incolor, inodor și insipid. Echipa condusă de Mircea Rednic ajunge, astfel, la a șasea partidă la rând fără victorie.

Ieșenii au venit "pe cai mari" în Banat, după victoria norocoasă din etapa precedentă, cu Universitatea Craiova. Cum registrul tehnico-tactic la moldovenilor este destul de modest, aceștia nu au reușit să producă, nici de această dat, prea mult fotbal. Dar s-au mai ales cu un punct.

Mircea Rednic

Mircea Rednic Sursa foto: Captura video

Mai periculoși au fost oaspeții

De partea cealaltă, arădenii au forțat mai mult, dar n-au reușit să desfacă "baricada" oaspeților. În prima parte, mai periculoși au fost oaspeții, prin masivul Kamberi, care a ratat două ocazii, în minutele 29 și 44.

Mircea Rednic i-a aruncat în foc, în a doua parte, și pe Valentin Costache și pe Kadiri, care au reușit să creeze ceva panică în careul advers.

În minutul 61, gazdele ratează, prin Fabry, o ocazie mare, dar acesta trage mult peste poartă dintr-o poziție perfectă. Pe fondul dominării gazdelor, arădenii au tot mai multe spații libere.

Finalul este dramatic. În minutul 79, ieșenii au o ocazie cât roata carului, dar Tyson, scăpat singur, este blocat de portarul advers. Fanii gazelor și-au huiduit din nou favoriții, nemulțumiți de rezultat, iar antrenorul Mircea Rednic stă pe un butoi cu pulbere.

După 10 etape, în clasamentul Superligii UTA rămâne pe locul 14, cu doar 9 puncte. Poli Iași este pe locul 11, cu tot atâtea puncte. Echipa antrenată de Mircea Rednic are, până acum, o singură victorie.

Unirea Slobozia - Rapid, diseară

Ultimul meci al etapei a zecea a Superligii se va desfășura diseară, de la ora 21, la Slobozia, unde Unirea va primi vizita Rapidului. Giuleștenii nu-și revin nici după înscăunarea lui Marius Șumudică. Etapa trecută, ei au pierdut, pe teren prorpiu, în fața liderului Universitatea Cluj,scor 0-2. Nou-promovata Unirea Slobozia stă mai bine în ierarhia Superligii, unde a acumulat 11 puncte, cu douămai mult decât Rapid.