Transylvania Open 2023. Patricia Țig, eliminată din optimile turneului

Transylvania Open 2023. Patricia Țig, eliminată din optimile turneului Tenismenul Dragoș Nicolae Mădăraș, suspendat provizoriu / Sursa foto: Mikael Damkier | Dreamstime.com

Românca a fost învinsă în optimile turneului Transylvania Open.

Patricia Țig nu a reușit să obțină o victorie în urma optimilor din cadrul Transylvania Open 2023. Astfel, sportiva a fost eliminată. Cu toate că a avut mai multe momente bune, românca a fost învinsă.

Patricia Țig, învinsă în optimile de la Transylvania Open

În turul precedent, Patricia Țig a avut de suferit destul de mult din cauza emoțiilor. Sportiva nu a reușit să mențină o constanță, astfel că, primul set i-a revenit Ekaterinei Makarova, cu un scor de 6-2.

Cu toate acestea, în cel de al doilea set, Patricia Țig a reușit să performeze diferit, astfel că a ajuns la scorul de 3-0. Sportiva în vârstă de 29 de ani a trimis astfel partida în decisiv. Ulterior, românca a pierdut pe propriul serviciu de două ori. Pe parcursul meciului, ambele sportive au solicitate pauze medicale. Acestea au fost acordate în cel de al treilea set.

Ekaterina Makarova a reușit să se impună în fața sportivei românce cu 6-2, 2-6 și 6-3.

Astfel, Patricia Țig nu a putut merge mai departe de optimile turneului Transylvania Open.

Patricia Tig, Transylvania Open

Sursa foto: Instagram / Patricia Țig

După optimile din cadrul Transylvania Open, Patricia se poziționează pe locul 462 în WTA. Meciul dintre cele două sportive a durat două ore și jumătate și a fost așteptat cu sufletul la gură de fani.

Fosta ocupantă a locului 8 în ierarhia WTS ar urma să joace în sferturi cu învingătoarea disputei dintre Eva Lys și Jaqueline Cristian. Eva Lys ocupă locul 133 în ierarhia WTA, în timp ce Jaqueline Cristian se poziționează pe 97.

Turneul Transylvania Open se desfășoară la Cluj Napoca și se va încheia pe 22 octombrie. Acesta are loc pe hard indoor, fiind parte a categoriei WTA 250. Premiile cumulate pentru acest turneu ajung la 259.303 dolari.