Breaking. Starea lui Ion Iliescu s-a agravat. Anunțul făcut de medici

Breaking. Starea lui Ion Iliescu s-a agravat. Anunțul făcut de mediciIon Iliescu. Sursa foto: Facebook

Apar noi detalii legate de starea de sănătate a lui Ion Iliescu. Potrivit echipei medicale de la Spitalul SRI, fostul șef de stat a fost supus unei noi intervenții chirurgicale.

Ion Iliescu, în stare gravă

Conform primelor informații, problemele medicale ale fostului președinte s-au agravat în ultimele ore. Astfel, medicii au intervenit de urgență și au decis ca acesta să treacă printr-o nouă procedură medicală, în urma căreia i-au fost eliberate căile respiratorii.

În informarea transmisă la începutul acestei săptămâni, medicii de la Spitalul Clinic de Urgență „Prof. Dr. Agrippa Ionescu” au precizat că fostul șef de stat rămâne internat în secția de terapie intensivă, după ce a diagnosticat cu o afecțiune oncologică pulmonară.

Medicii fac eforturi să îl țină în viață

Medicii de la Spitalul SRI au anunțat că Ion Iliescu are dificultăți respiratorii.

„Intervenția a decurs fără incidente, iar pacientul rămâne internat în secția de terapie intensivă, unde primește îngrijirile medicale necesare”, arată echipa medicală.

Spital

Spital. Sursa foto Arhiva EVZ

În urmă cu două zile, fostul președinte a fost supus unei proceduri endobronșice realizate sub anestezie generală, având ca scop principal menținerea căilor respiratorii superioare deschise.

Luni, reprezentanții unității medicale au anunțat că intervenția s-a desfășurat fără complicații, iar starea generală a pacientului este stabilă.

Ion Iliescu a primit un diagnostic cumplit

La începutul trecute, fostul președinte a ajuns în vizorul medicilor de la spitalul SRI. În urma unor investigații amănunțite, aceștia au stabilit că Ion Iliescu suferă de cancer pulmonar.

Până să ajungă la Spitalul Agrippa Ionescu, fostul șef de stat era monitorizat de medicii Spitalului Elias. În aprilie 2019, Iliescu a suferit o intervenție chirurgicală la Institutul de Urgență pentru Boli Cardiovasculare „Prof. C.C. Iliescu” din București. În perioada respectivă, acesta a fost diagnosticat cu pericardită lichidiană cu tamponadă cardiacă.

În ultimii ani, fostul președinte a evitat aparițiile publice, alegând să comunice rar și exclusiv prin blogul său personal. Cea mai recentă postare, publicat pe 19 mai 2025, a fost o felicitare adresată lui Nicușor Dan pentru alegerea în funcția de președinte, în care a evidențiat dorința cetățenilor pentru o conducere orientată spre viitor.

Ne puteți urmări și pe Google News