Sorana Cîrstea, în sferturi la US Open

Sorana Cîrstea, în sferturi la US Open Sorana Cîrstea, optimi la Miami; Sursa foto: Dreamstime.com

Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile turneului de Grand Slam US Open, egalându-și astfel cea mai bună performanță din carieră.

Jucătoarea româncă Sorana Cîrstea a bătut-o, duminică noaptea, în optimi, pe jucătoarea elvețiană Belinda Bencic, cap de serie 15 și locul 13 WTA , cu scorul de 6-3, 6-3.

Sorana Cîrstea, victorie categorică cu Belinda Bencic

Jucătoarea româncă a câștigat primul set în 39 de minute, cu scorul de 6-3, după ce a condus cu 5-0. Ulterior, Belinda Bencic a recuperat o parte din diferenţă, dar românca a revenit pe final și a câștigat setul.

Sorana Cîrstea a început foarte bine şi setul al doilea. După 27 de minute, jucătoarea româncă era deja la 4-1 şi avea minge de 5-1. Dar a ratat atunci, iar Bencic a profitat și a făcut break, ducând scorul la 4-2.

Cîrstea însă nu s-a pierdut cu firea și a reuşit şi ea breakul, în setul următor, apropiindu-se la un game de victorie și calificare.

Dar aceasta s-a mai lăsat aşteptată o vreme, după ce Bencic a făcut 5-3.

Sorana Cîrstea nu a greşit însă deloc în ultimul game şi a câştigat setul cu 6-3, în 46 de minute.

Cu cine joacă Sorana Cîrstea în sferturile de finală ale US Open

În faza următoare a turneului de grand slam US Open, Sorana Cîrstea o va întâlni pe favorita numărul 10 a turneului, jucătoarea cehă Karolina Muchova, locul 10 WTA.

Până acum, prin accederea în sferturile de finală ale US Open, Sorana Cîrstea şi-a asigurat un premiu de 455.000 de dolari şi 430 de puncte în clasamentul tenisului feminin, WTA.

Pentru jucătoarea româncă accederea în sferturi este o performanță pe care a mai realizat-o doar o dată, în 2009, când a ajuns în sferturile de finală ale turneului de grand slam de la Roland Garros. Dar atunci, la French Open, Sorana a fost învinsă de Samantha Stosur, cu scorul de 6-1, 6-3.

Astfel că prezența în sferturi la US Open este o performanță notabilă în cariera Soranei Cîrstea, și prima prezenţă la acest nivel la turneul american de mare șlem.