Sorana Cîrstea a câștigat o sumă fabuloasă la Miami Open. Urmează meciul pentru calificarea în sferturi Sorana. Sursa foto: Instagram

Duminică seara, Sorana Cîrstea a obținut calificarea în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Miami (Florida), cu premii totale în valoare de 8.770.480 de dolari, după ce a învins-o pe rusoaica Daria Kasatkina, cu scorul de 7-5, 6-2.

Urmează meciul pentru calificarea în sferturi

Astăzi, în jurul orei 22.00, Sorana Cîrstea va juca în optimile de finală ale turneului Miami Open. Ea va întâlni americanca Danielle Collins, ocupanta locului 53 în clasamentul WTA. Collins a obținut o victorie fără probleme împotriva rusoaicei Elina Avanesyan, cu scorul de 6-1, 6-2. În singurul lor meci direct anterior, Sorana Cîrstea a fost învinsă de Danielle Collins acum șase ani, la Roma.

Partida dintre Sorana Cîrstea și Danielle Collins va fi a patra pe arena Butch Buchholz și va începe după ora 22.00, fiind programată ca a patra partidă a zilei, cu prima partidă programată pentru ora 17.00.

Sorana Cîrstea

Sursa: Arhiva EVZ

Sorana Cîrstea, peste 100.000 de dolari după calificarea în optimile Miami Open

Cîrstea și Kasatkina (26 de ani, locul 11 WTA) sunt acum la egalitate, 2-2, în întâlnirile directe. Acesta a fost al doilea duel din acest an, după ce rusoaica s-a impus în sferturi la Abu Dhabi, cu scorul de 6-2, 6-0. Românca și-a asigurat un premiu în valoare de 101.000 dolari și 120 de puncte WTA.

Sorana Cîrstea a câștigat până acum 9,3 milioane de dolari numai din tenis în întreaga carieră. Aceasta se află pe locul 24 în clasamentul WTA, iar cel mai înalt loc al carierei a fost ocupat de Sorana Cîrstea pe 12 august 2013 - locul 21.

Premii în bani la Miami Open

Premiile de la Miami Open nu sunt deloc mici. Cea care va câștiga titlul de campioană va încasa un cec de $1,100,000. Finalista va încasa $585,000, în timp ce semifinalista $325,000.

Sorana Cîrstea, primele declarații după victoria de la Miami Open

Referitor la meciul de la Miami, Sorana Cîrstea a subliniat că a avut un început dificil, făcând multe greșeli, însă a realizat la timp că trebuie să abordeze un stil de joc mai agresiv, ceea ce a schimbat cursul partidei.

„Mă bucur de revanșă. Sunt două revanșe destul de bine venite. Un început destul de slab din partea mea, am făcut foarte multe greșeli, iar la 3-0 pentru Kasatkina mi-am dat seama că trebuie să schimb ceva, să joc mai agresiv, dar să nu mă grăbesc. Cred că de la 3-0 mi-am reglat jocul, atitudinea a fost bună, iar per total un meci bun din partea mea. Mă bucur că am terminat în două seturi, pentru că deși nu părea, era destul de cald.

Știu din propria experiență că ești frustrat când pierzi asemenea avantaj, de două break-uri. Trebuie să o iei de la capăt, să joci alte două seturi. Eu am început să joc mai bine, să fiu mai degajată, să dau drumul la lovituri. Ăsta este tenisul, aici e vorba de puterea mentală, să te concentrezi mereu și să nu te gândești la ce a fost”, a spus Sorana Cîrstea, potrivit sport.ro.