Sheriff Tiraspol ironie maximă după victoria cu Real Madrid. Moldovenii i-au lăsat fără coroană pe spanioli

După ce i-a bătut la fotbal, moldovenii de la Șeriff Tiraspol își râd de rivalii de la Real Madrid și pe rețelele de socializare.

Pe contul de Instagram a echipei de fotbal Sheriff Tiraspol a apărut o imagine, după victoria cu 2 la 1 din Liga Campionilor, fără comentarii. În schimb, caricatura a stârnit hohotele fanilor internauți ai echipei. Administratorii contului au ironizat echipa spaniolă, după ce campioana Republicii Moldova s-a impus, marţi, pe Stadionul Santiago Bernabeu.

Aceștia au postat o caricatură care sugerează că moldovenii au detronat regele fotbalului de la Real Madrid. Astfel, steaua de șerif american, sigla clubului moldovean a fost înfățișată având agățată într-un colț, în partea superioară, coroana regală care împodobește blazonul lui Real. Ironia a fost gustat de numeroși fani care și-au arătat aprecierea.

Sheriff Tiraspol a reuşit o nouă surpriză, uriaşă de data aceasta, în ultima etapă a Ligii Campionilor, învingând pe Santiago Bernabeu cu scorul de 2 la 1. Astfel, moldovenii au reușit să plece acasă, la Tiraspol, cu toate punctele puse în joc.

Surpriza serii din Liga Campionilor

Prima ocazie importantă a meciului a aparținut celor de la Real Madrid, în minutul 18, prin Karim Benzema. Acesta a executat o lovitură liberă spre vinclul porții apărate de Georgios Athanasiadis, dar portarul de la Sheriff a respins.

Cei care au deschis scorul au fost cei de la Sheriff Tiraspol, în minutul 25, când Cristiano a centrat în interiorul careului, iar Jasur Jakhshibaev a trimis cu capul și l-a învins pe Courtois.

În minutul 25, Vinicius a căzut în careul advers, iar arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri. Benzema a profitat și a restabilit egalitatea partidei.

Sheriff a înscris din nou în minutul 71, dar reușita nu a fost validă pentru că asistentul a indicat ofsaid.

Moldovenii au reușit surpriza serii când Adama Traore i-a pasat perfect lui Sebastien Thill care nu l-a iertat pe Courtois, în minutul 89.

Șeriff se menține pe primul loc în grupă

La finalul meciului cu liderul din din LaLiga spaniolă, Șeriff înregistra în dreptul său, pe tabela de marcaj, un gol în plus față de madrileni.

În prezent Sheriff Tiraspol se află pe primul loc în Grupa D după două etape, cu maximum de puncte. În meciul de marți seară au marcat Benzema '65 (p), respective Jakhshibaev și Sebastien Thill în minutele 25 și 89.

În cel de-al doilea meci al grupei echipa ucraineană Şahtior Doneţk a încheiat la egalitate cu Inter Milano. Scorul de pe tabelă a fost 0-0. În clasamentul grupei conduce Sheriff Tiraspol - 6 puncte, Real Madrid - 3 puncte, Inter - un punct și Şahtior un punct.