Sepsi - FCSB 0-1. Mai greu în Superligă decât în Europa. Târnovanu, eroul meciului

Sepsi - FCSB 0-1. Mai greu în Superligă decât în Europa. Târnovanu, eroul meciului Sepsi-FCSB 0-1. Sursa fotoȘ faccebook / FCSB

Pe o ploaie torențială, FCSB a învins aseară la Sfântul Gheorghe cu 1-0 pe Sepsi, în fața a 4.000 de spectatori. Roș-albaștrii nu au mai repetat evoluția entuziamantă din Europa League și au smuls cele trei puncte cu mult noroc.

FCSB a aliniat la start o garnitură diferită față de meciul de joi, din cupele europene. Nu mai puțin de 8 modificări au fost operate în primul 11. Inclusiv căpitanul Olaru a fost lăsat pe banca de rezerve. Jocul bucureștenilor nu s-a legat, însă, la fel. Totuși, Tănase avea să marcheze în minutul 16 unicul gol al meciului, cu capul, după o minege pierdută de gazde în apropierea propriului careu.

Prima repriză a fost controlată de echipa campioană, care și-a ținut departe adversarul de propria poartă.

spesi-fcsb 0-1

Spesi-FCSB 0-1. Foto: facebook / Sepsi OSK

Dominare clară a gazdelor în a doua repriză

În partea secundă, terenul s-a răsturnat, practic, spre poarta lui Târnovanu. Gazdele au dominat copios în unele momente, dar goalkeeperul lui FCSB a făcut minuni și a ținut tablea nemodificată. FCSB a încercat să profite de spațiile lăsate în defensivă de Sepsi și a lovit de câteva ori pe contraatac, dar Bârligea, introdus la pauză, s-a dovedit egoist și neinspirat în fața porții adverse.

Finalul a fost încins. În minutul 90, Târnovanu a scos miraculos o lovitură de cap a lui M. Coman, din 6 metri, iar FCSB reușit să smulgă, cu greu, a treia victorie din Superligă - din zece partide - după o evoluție destul de modestă. Este prima victorie în deplasare din acest sezon pentru elevii lui Charalambous.

După partidă, antrenorul echipei campioane s-a arătat încântat de Târnovanu: "Este foarte important și suntem fericiți că nu am primit gol. Știu foarte bine cine este Târnovanu, îl susțin mereu. Pentru mine, este cel mai bun portar din România".

La rândul său, Cristi Tănase, autorul unicului gol, a declarat că la Steaua (FCSB) presiunea este mare și trebuie să câștigi tot timpul: "În trecut am jucat și două meciuri în minus, am fost egalați pe final, dar sper ca acest meci să fie un început pentru noi și să adunăm puncte în campionat”.

La 9 puncte de primul loc

După acest rezultat, FCSB a urcat pe locul 9, cu 13 puncte, la 9 "lungimi" de prima clasată, Universitatea Cluj. Bucureștenii au, însă, un joc mai puțin disputat. Sepsi Sfântul Gheorghe își continuă sezonul modest și rămâne pe locul 13, cu 11 puncte.

Duminica viitoare, FCSB întâlnește, acasă, Gloria Buzău, în timp ce Sepsi se deplasează la Sibiu, pentru meciul cu Hermannstadt.