Scandări xenofobe la meciul U Cluj - Sepsi, scor 0-1. Sebastian Colțescu i-a trimis la vestiare pe jucători

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe s-a impus cu scorul de 1-0 în fața celor de la U Cluj. Partida de pe Cluj Arena a fost întreruptă de arbitrul Sebastian Colțescu în minutul 26 din cauza scandărilor xenofobe care s-au auzit în Ardeal.

Partida de pe Cluj Arena a fost întreruptă în prima repriză, asta după ce suporterii celor de la U Cluj au scandat trivialități la adresa Ungariei și au folosit materiale pirotehnice. Sebastian Colțescu le-a transmis ardelenilor că are toleranță zero față de scandările xenofobe și i-a trimis pe jucătorii ambelor echipe la vestiare, pentru 10 minute. Meciul a fost întrerupt în minutul 25 și 46 de secunde.

Crainicul stadionului a făcut un apel către fani pentru a înceta scandările. Acesta le-a explicat că echipa pe care o susțin riscă sancțiuni drastice și că partida poate fi oprită iar.

Mai mult, căpitanul Romario Pires s-a dus să discute cu fanii la peluză. Acesta i-a rugat să înceteze cu scandările xenofobe împotriva Ungariei.

„Afară cu ungurii din țară!”, au strigat fanii „șepcilor roșii”.

Nu mai este un secret pentru nimeni faptul că Sepsi este o echipă care primește bani din Ungaria. Însă, acest lucru nu a fost trecut cu vederea de ardeleni în meciul de luni, partidă care a avut loc pe Cluj Arena.

De menționat este faptul că la acest meci a participat și Emil Boc, primarul din Cluj-Napoca.

Ce riscă U Cluj

În articolul 54 din Regulamentul Disciplinar, privind „rasismul, xenofobia, discriminarea sau denigrarea” se vorbește despre o amendă care poate ajunge chiar la 70.000 de lei.

Mai mult, U Cluj riscă să dispute următorul meci fără spectatori. Însă, această sancțiune nu se aplică la prima abatere.

„Dacă spectatorii afişează inscripţii conţinând sloganuri discriminatorii/denigratoare/rasiste/ xenofobe sau se fac vinovaţi de alte comportări de acest fel la un joc, organul jurisdicţional va aplica o sancţiune de la 5.000 la 70.000 de lei clubului pe care l-au susţinut spectatorii respectivi, la fiecare nouă abatere de același tip penalitatea urmând a fi majorată cu ½ față de cea aplicată anterior. La atingerea pragului maxim clubul va fi sancționat cu măsura programării unui joc fără spectatori cumulat cu o penalitate sportivă de 70.000 lei.

Dacă spectatorii nu pot fi identificaţi ca suporteri ai unuia dintre cluburi, va fi sancţionat clubul gazdă, în mod corespunzător”, scrie în Regulamentul Disciplinar de pe site-ul FRF.ro.