Recordul lui David Popovici la proba de 100 metri liber a fost doborât. Cine este sportivul care l-a întrecut Sursa foto: EPA/GIUSEPPE LAMI

Pan Zhanle, înotător din China, a reușit să doboare recordul deținut de românul David Popovici în proba de 100 metri liber. Asiaticul se anunță un mare rival pentru „tricolor”.

Recordul lui David Popovici la proba de 100 de metri liber de 47,61 secunde a fost întrecut de un sportiv din China. Este vorba de Pan Zhanle, în vârstă de 18 ani. Acest lucru înseamnă că sportivul român ar putea să aibă un rival important la Campionatele Mondiale de la Fukuoka. Competiția va avea loc în mai puțin de două luni, iar cursa de 100 de metri liber pare să fie una dintre cele mai așteptate.

Înotătorul român este deținătorul titlului de campion mondial și recordul stabilit de el a reprezentat un punct de referință pentru ceilalți sportivi. David Popovici deține cel mai bun timp din lume, înregistrat în acest an, la proba de 100 de metri liberi. El a făcut această performanță la Campionatele Naționale de la Otopeni.

Cine este înotătorul din China care l-a întrecut pe David Popovici

Pan Zhanle este tânărul înotător din China care a reușit să îl întreacă pe David Popovici. El a obținut la competiția națională timpul de 47,22 de secunde la proba de 100 de metri liber. Performanța a fost surprinzătoare și pentru el deoarece timpul pe care îl scotea la antrenamente este în jur de 47.50 de secunde. Tânărul sportiv a spus că își dorește să devină unul dintre cei mai buni înotători din lume, dar și să își ia revanșa în fața lui Popovici.

David Popovici a obținut medalia de aur la Campionatele mondiale de la Budapesta, cu timpul de 47,58 de secunde, în timp ce sportivul chinez s-a clasat pe locul al patrulea cu un timp de 47,79s. Timpul înregistrat de Zhanle este un record și pentru Asia. El ocupă locul 11 în clasamentul tuturor timpurilor înregistrate.

Zhanle s-a concentrat la începutul carierei pe probele lungi, dar odată cu începutul pandemiei de COVID-19  și-a dezvoltat abilitățile și în probele mai scurte. Antrenorul său a spus că el se pregătește pentru toate distanțele și că practică și înotul în ape deschise. În acest context, interesul pentru Campioantele Mondiale de la Fukuoka a crescut din ce în ce mai mult, potrivit GSP.