Real Madrid, 1-1 pe teren propriu împotriva celor de la Osasuna. Karim Benzema a fost cel care a ratat penalty-ul de trei puncte sursa: facebook.com/RealMadrid

Real Madrid a avut un început perfect atât în campionat cât și în cadrul Ligii Campionilor. Dar totul a fost oprit duminică în meciul cu Osasuna, după ce Karim Benzema a ratat un penalty, terminându-se meciul cu un egal dramatic de 1-1.

Accidentările lui Luka Modric și Thibaut Courtois a lăsat echipa Real Madrid sărăcită, ca dovadă rezultatul meciului cu Osasuna. Pasul greșit a venit într-un moment neașteptat de nimeni atunci când golgeterul Karim Benzema a ratat acel 11 metri.

Campionii en-titre au controlat prima parte a meciului, dar ocaziile clare s-au lăsat așteptate. Scorul a fost deschis în minutul 43, când centrarea înșelătoare trimisă de Vinicius Junior de la 30 de metri, lateral stânga, l-a păcălit pe Herrera.

Fără principalul marcator, Chimy Avila fiind suspendat, Osasuna a egalat imediat după reluare. Kike Garcia a înscris cu o lovitură spectaculoasă de cap, de la peste 13 metri.

Karim Benzema a ratat golul de 3 puncte

Osasuna a avut nevoie de doar cinci minute pentru a egala după pauză, în timp ce lovitura de cap a lui Kike a trecut dincolo de Lunin pentru a găsi colțul din stânga sus, uimind Bernabeu în tăcere.

La fel cum Madridul părea să rămână fără idei, dar faultul lui Garcia asupra lui Karm Benzema i-a oferit atacantului Franței șansa de a câștiga meciul cu 11 minute înainte de la final.

Cu toate acestea, favoritul Balonului de Aur a lovit bara ratând cele trei puncte. Situația a devenit tensionată după această ratare deoarece echipa campioană lupta pentru a rămâne pe primul loc.

A obținut un penalty în minutul 78, împins evident la 7 metri de poartă. Francezul a executat în forță, dar a lovit doar bara transversală. Rămași cu un om în minus, oaspeții de la Osasuna au rezistat eroic și au obținut a doua remiză consecutivă pe Santiago Bernabeu.

Situaţie dramatică, Real Madrid a fost depășită de Barcelona

După acest meci de egalitate acasă, Real Madrid ajunge la 19 puncte în primele 7 runde, la egalitate cu rivala Barcelona în fruntea campionatului. Trupa lui Ancelotti are un golaveraj mai slab.

Ce urmează. Real Madrid îl întâmpină miercuri pe Shakhtar Donețk în Spania pentru o competiție de Liga Campionilor, în timp ce Osasuna o va  găzdui pe Valencia, informează keepup.com.