Liga Campionilor. Miracol pe „Santiago Bernabeu”, Real Madrid o elimină pe Manchester City după un meci epocal sursa: facebook.com/RealMadrid

Real Madrid s-a calificat uluitor în finala Ligii Campionilor, după ce a trecut de Manchester City. Miercuri, spaniolii au câștigat, după prelungiri, cu scorul de 3-1, revenind atunci când nimeni nu mai credea că e posibil.

Real Madrid s-a calificat, miercuri, în finala Ligii Campionilor, după un meci retur dramatic, disputat împotriva celor de la Manchester City, pe „Santiago Bernabeu”. În tur, englezii au câștigat cu scorul de 4-3, aseară, „galacticii” au învins cu 3-1. Jocul a fost istoric în final. După o primă repriză în care tabela nu a suferit modificări, oaspeții au deschis scorul prin Riyad Mahrez (73). Oamenii lui Pep Guardiola se gândeau deja la finala cu Liverpool, dar planurile au fost date total peste cap de două goluri căzute de nicăieri, marcate de Rodrygo, în minutele 90 și 90+1.

În prelungiri, Real Madrid a dat lovitura de grație

Jocul a intrat în prelungiri, acolo unde oaspeții au resimțit șocul. Madrilenii au înscris prin Karim Benzema, cel care a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 95. Astfel, Real Madrid va merge la Paris, acolo unde va lupta pentru trofeu cu FC Liverpool. „Cormoranii” au trecut în semifinale de Villarreal, după ce au câștigat acasă cu scorul de 2-0 și în deplasare cu 3-2.

„Când toată lumea credea că suntem eliminați a fost suficientă o combinație bună. Am pus toată energia noastră, dar pentru a câștiga e nevoie și de puțin noroc. Am avut totul: noroc, energie și ne-am sacrificat. A fost o partidă foarte intensă.

În această ediție de Champions League s-a întâmplat ceva foarte ciudat. Am jucat cu echipe foarte puternice, cu toate echipele puternice. Meritul calificării e al jucătorilor și al fanilor. Trebuie să le mulțumesc jucătorilor că au dat totul.

În prelungiri știam că psihicul e cel mai important. Știam că avem energie și că City ar putea să sufere pentru că a pierdut avantajul. Sunt multe lucruri care au făcut diferența, precum faptul că Rodrygo îți dă două goluri sau că Vallejo a câștigat toate duelurile aeriene în ultimele 5 minute”, a spus Carlo Ancelotti, antrenorul lui Real, la final.

Urmează marea finală cu FC Liverpool

Lupta pentru trofeul Ligii Campionilor se va da la data de 24 mai, la Paris, pe „Stade de France”, între Real Madrid și FC Liverpool. Cele două formații s-au întâlnit în ultimul act și în 2018, la Kiev, acolo unde „galacticii” s-au impus cu scorul de 3-1. În acest sezon, finala ar fi trebuit să se dispute la Sankt Petersburg. Dar, din cauza războiului declanșat de Rusia în Ucraina, cei de la UEFA au schimbat orașul gazdă.