PSG, campioană în Ligue 1. Mbappe și compania au câștigat al 12-lea trofeu din istoria clubului Sursa foto: X (Twitter)

Nimic nu o mai poate opri pe PSG să câștige titlul în Ligue 1. Mai sunt trei etape până la finalul sezonului, însă Mbappe și compania au 12 puncte peste ocupanta locului secund. Elevii lui Luis Enrique s-au încurcat cu Le Havre, scor 3-3, dar parizienii au profitat de înfrângerea celor de la Monaco, 2-3 cu Lyon.

PSG a câștigat al 12-lea titlu din istorie

PSG a câștigat al 12 titlu din istorie și a devenit astfle cea mai titrată echipă din campionatul francez de fotbal, Ligue 1. Este al treilea titlu conscecutiv pentru echipa antrenată de Luis Enrique. Al 10-lea de când echipa a fost preluată de Qatar Sport Investment.

PSG va sărbători oficial câștigarea titlului pe 12 mai, la meciul cu Toulouse. Parizienii putea sărbători mai devreme câștigatea titlului, însă au remizat 3-3 pe teren propriu cu cei de la Le Havre.

Mbappe a luat decizia. Francezul pleacă de la PSG

Sursa Foto: Facebook

Campioană cu trei etape înainte de finalul sezonului

„Cu trei meciuri rămase de disputat din sezonul 2023-2024 al Ligue 1, Paris Saint-Germain a fost încoronată pentru a douăsprezecea oară campioană a Franței. Roș-albaștrii au cucerit cel de-al 50-lea trofeu din istoria lor”, a transmis PSG pe site-ul oficial.

Președintele PSG, Nasser Al Khelaifi și-a felicitat juctătorii pentru reușită și pentru unitatea de care a dat dovadă echipă pe durata sezonului. Nu au fost uitați nici fanii care au susținut echipa necondiționat.

„Câștigarea campionatului este ceva fantastic. Dar să câștigi Ligue 1 pentru a 12-a oară face ca acest trofeu să fie și mai special pentru toți cei care au legătură cu Paris Saint-Germain. Felicitări tuturor jucătorilor. Antrenorului nostru Luis Enrique și echipei sale, lui Luis Campos și departamentului său sportiv și tuturor celor de la club.

Încă de la începutul sezonului, echipa a fost extrem de unită. De asemenea, nu voi uita niciodată fanii, care au fost extraordinari indiferent de rezultat. Vom prețui acest moment împreună, ca o familie. Și, de asemenea, vom continua să muncim din greu, meci de meci, până în ultimul moment al sezonului”, a transmis Nasser Al Khelaifi, președintele lui PSG.

PSG, în semifinalele Champion League

Cu titlul de campioni în Ligue 1, elevii lui Luis Enrique se vor concentra pe câștigarea primei cupe de Liga Campionilor. Luna viitoare, PSG se va confrunta cu Borrusia Dortmund în semifinalele Champions League.