Oțelul Galați și Universitatea Craiova au remizat, 1-1, într-un meci tensionat din etapa a 12-a a Superligii

Galați. Oțelul Galați a obținut un egal cu Universitatea Craiova, scor 1-1, într-o confruntare desfășurată sâmbătă seara pe Stadionul Oțelul. Meciul a făcut parte din etapa a 12-a a Superligii de fotbal și a fost marcat de momente tensionate și de ocazii importante la ambele porți.

Start intens și goluri rapide

Oțelul a început în forță, reușind să deschidă scorul rapid prin Stipe Juric, care a marcat spectaculos cu călcâiul în minutul 4, după o centrare perfectă venită de la portughezul Frederic Maciel.

Bucuria gazdelor nu a durat însă prea mult, deoarece Universitatea Craiova a revenit în joc doar zece minute mai târziu. Croatul Juraj Badelj a trimis o minge pe spate dintr-un corner, iar Ștefan Baiaram a profitat, marcând golul egalizator în minutul 14.

Oțelul rămâne neînvinsă

Deși echipele au continuat să creeze ocazii, scorul a rămas neschimbat până la final. Oțelul a avut o șansă importantă prin Miguel Silva, care a șutat puternic în bară în minutul 34. Pe de altă parte, Universitatea Craiova nu a mai reușit să pună mari probleme defensivei conduse de portarul Iustin Popescu.

Un alt moment notabil a fost debutul fundașului dreapta spaniol Iago Lopez pentru Universitatea Craiova, acesta intrând pe teren în minutul 61.

Cu acest rezultat, Oțelul Galați rămâne singura echipă neînvinsă din actuala ediție a Superligii, însă continuă seria egalurilor, acesta fiind al șaptelea din sezon, la fel ca și Rapid București. În ultimele patru etape, echipa antrenată de Dorinel Munteanu a înregistrat doar remize, fiind cunoscută drept „echipa egalurilor” din Superligă.

Oțelul - Universitatea Craiova, 1-1, 05.10.2024.

Oțelul - Universitatea Craiova, 1-1, 05.10.2024. Foto: Facebook / Oțelul Galați

Reacțiile după meci: Dorinel Munteanu e mulțumit de elevii săi

Antrenorul Oțelului, Dorinel Munteanu, s-a arătat mulțumit de atitudinea jucătorilor săi, dar a criticat faptul că echipa sa a ratat oportunitatea de a obține toate cele trei puncte. „Nu i-am lăsat să miște, am făcut un meci foarte bun”, a declarat Munteanu, subliniind că doar cei „răuvoitori” nu vor recunoaște superioritatea jocului prestat de echipa sa. Totodată, el a menționat că Oțelul a avut mai multe ocazii clare, dar a lipsit inspirația în fața porții.

Antrenorul a mai adăugat că echipa sa își respectă adversarii, dar încearcă mereu să își impună stilul de joc, chiar și în fața unor echipe cu pretenții, cum este Universitatea Craiova. Munteanu a atras atenția asupra unor greșeli comise de jucătorii săi, inclusiv cornerul din care Craiova a egalat, considerându-l drept o eroare nepermisă la acest nivel.

„Noi mergem mai departe, cu jocul nostru, cu problemele noastre. Noi ne respectăm adversarii, dar vrem să ne facem jocul nostru, pe care îl antrenăm. Unii vor să recunoască meritele noastre, alții, care sunt răuvoitori, nu vor. Ne așteptăm ca orice jucător de-ai noștri să marcheze. Tot Juric a avut o ocazie mare cu Rapid, atunci nu a marcat din 23 metri. Ne lipsește inspirația în fața porții. Și în prima repriză am avut două centrări periculoase în fața porții, dacă Pop ar fi luat fața adversarului... Se vede uneori stresul, presiunea pusă de adversar”, a declarat Dorinel Munteanu, la Digi Sport 1.

Pentru Universitatea Craiova, acest egal prelungește seria de rezultate slabe din ultimele etape, având o singură victorie în ultimele șase meciuri. Cu trei egaluri și două înfrângeri, echipa olteană caută să-și regăsească forma, după ce a început sezonul cu ambiții mari.