O româncă a câștigat Maratonul Internațional București

Peste 9000 persoane din 55 de țări au participat în Piața Constituției, sâmbătă și duminică, 4-5 octombrie, la cea de-a 7-a ediție a Maratonului International București.

Pentru prima dată în istoria RBBIM, proba feminină de Maraton a fost câștigată de o româncă, Paula Claudia Todoran, cu timpul 2h 21min 24sec. Pozițiile următoare au fost ocupate de către Kipruto Caroline Jemeli(Kenya), cu 2h 47min 23sec, și românca Băltoi Adela Paulina, cu 2h 55min 11sec.

Învingătorul Maratonului de 42,195 km, a fost kenyanul Kipyego Boaz Kipkorir, cronometrat cu 2h 13min 37sec, timpul înregistrat reprezentând un record pentru traseul Maratonului Internaţional București, urmat de către conaţionalii săi, Matui Amos Tirop pe locul doi, cu 2h 14min 41sec, și Kirui Stanley Kipkoech pe locul trei, cu 2h 20min 45sec, premiile fiind înmânate de către Constantina Diță, Ambasadoarea MIB 2014.  Locul întâi în cadrul cursei scaunelor cu rotile, proba maraton, a fost acordat lui Ghoul Ahmad din Liban, cu timpul 2h 02min  30sec.

La proba semi-maraton Volkswagen, Soare Nicolae Alexandru a câștigat primul loc la masculin,finalizând cursa în 1h 04min 53sec, și Florea Monica, cu un timp de 1h 15min 51sec la feminin.  Cursa Ștafetă Vodafone a fost încheiată pe locul întâi de către echipa ABRC-Tri Team, cu timpul 2h 10min 54sec. La Cursa Populară Mega Image, categoria barbati, a fost învingător  Ionut Dragusin  şi de către Mihaela Petrea la categoria femei.