Naționala României, VICTORIE SPECTACULOASĂ în amicalul cu reprezentativa din Chile. „Tricolorii” au fost conduși, deși aveau SUPERIORITATE numerică

Naționala României a câștigat cu scorul de 3-2 partida amicală disputată, joi, la Gaz (Austria), cu reprezentativa din Chile.

România s-a impus cu scorul de 3-2 în fața naționalei statului Chile, într-o confruntare amicală, disputată în Austria, la Graz. „Tricolorii” au deschis scorul prin Nicolae Stanciu, în minutul 13, apoi sud-americanii au rămas în inferioritate numerică, după ce Nicolas Castillo a văzut cartonașul roșu în minutul 30. Două minute mai târziu, Guillermo Maripan a restabilit egalitatea, iar în repriza a doua, Lolo Reyes i-a adus pe chilieni în avantaj (52). România a revenit în joc datorită golului înscris de Ciprian Deac (66) și victoria a fost adusă de reușita lui Constantin Budescu (84). Anul trecut, la Cluj, România s-a impus în fața celor din Chile, scor 3-2, tot într-un meci amical, dar la acea partidă, „roș-albaștrii” s-au bazat și pe vedetele Alexis Sanchez sau Arturo Vidal.