Naționala României, cercetată de UEFA. Bannerul din timpul meciului cu Kosovo ne-a adus șase capete de acuzare Sursa: Captura video

Comisia de Disciplină a UEFA a început o investigație după meciul România - Kosovo. Motivul anchetei este bannerul și scandările, care i-au făcut pe oaspeți să părăsească terenul. Meciul a fost oprit timp de 50 de minute. Ce riscă echipa națională dacă este găsită vinovată.

Naționala României este cercetată de UEFA după meciul cu Kosovo, disputat pe Arena Națională. La două zile după ce tricolorii au câștigat cu 2-0, Comisia de Disciplină a UEFA a declanșat o investigație. Motivul, bannerul și scandările „Kosovo e Serbia" (dar și pentru „Basarabia e România”). Aceste scandări i-au făcut pe oaspeții să părăsească terenul, iar meciul a fost suspendat pentru 50 de minute.

Meciul din preliminariile Euro 2024 dintre naționala României și Kosovo a fost întrerupt la jumătatea primei reprize. Meciul a fost reluat după 50 de minute. Scandalul de pe Arena Națională nu a rămas fără urmări. Arbitrul francez Willy Delajod și delegatul UEFA, englezul Andrew Shaw, au depus un raport și s-a început o anchetă.

Naționala României are șase capete de acuzare după meciul cu Kosovo

La două zile după victoria tricolorilor, Comisia de Disciplină a forului de la Nyon a lansat investigația pentru cazul Kosovo. Potrivit surselor apropiate de UEFA, în anchetă sunt șase capete de acuzare:

1. Mesaje provocatoare de natură ofensatoare (bannere ilicite, nu doar ”Kosovo e Serbia”, ci și ”Basarabia e România”).
  2. Mesaje provocatoare de natură ofensatoare (scandări ilicite).
  3. Comportament rasist.
  4. Aprinderea de torțe.
  5. Aruncarea de obiecte pe teren.
  6. Blocarea zonelor de acces publice.

Primele trei acuzații la adresa naționalei României sunt și cele mai puternice. Kosovarii ar vrea să se aplice în mod extrem articolul 14 din regulamentul UEFA, legat de rasism, și să se ia în considerare ultima soluție, 0-3 la „masa verde”, potrivit surselor gsp.ro.

În cazul în care tricolorii vor fi găsiți vinovați, riscă să joace toate meciurile de acasă cu porțile închise. Pe 15 octombrie se va disputa meciul împotriva Andorrei, iar pe 21 noiembrie cel cu Elveția.

Bannerele fluturate de galeria naționalei României la meciul cu Kosovo

Bannerele fluturate de galeria naționalei României la meciul cu Kosovo. Sursa foto: captură video

Au fost făcute plângeri la UEFA și TAS

Într-un comunicat dat de federația locală (FFK) și preluat de cotidianul Telegrafi, FFK trimite dosare la UEFA și Tribunalul de Arbitraj al Sportului (TAS). Este vorba despre o plângere prin care autoritățile europene cer pedepsirea FRF.

FFK amintește de „scandările naționaliste, bannerele și discursul urii pe care le-au exprimat suporterii naționalei României”.

După partida cu naționala României, jucătorii din Kosovo au început un protest. Acesta este continuat în mediul online, unde fundașul dreapta Mergim Vojvoda transmite un mesaj Românilor.

„România, rușine pentru cum gândești!”, spune acesta pe InstaStory.

Aceasta nu este aluzie doar la ce s-a întâmplat pe stadion, ci și pentru că Bucureștiul nu recunoaște statul Kosovo. De asemenea, el cere ca FIFA să „își facă treaba”.

„Ne așteptam la asta după egalul nostru cu Elveția. Ne-au primit fără respect. E de neînțeles cum se pot întâmpla astfel de lucruri în 2023. Să ne țină înăuntru 40 de minute e incredibil. Ne-au insultat țara, au fost rasiști. Am greșit întorcându-ne pe teren. N-ar fi trebuit să le permitem să ne insulte țara. Am vărsat sânge pentru ea”, a spus Vojvoda, imediat după meci.