Ministrul Transporturilor din Turcia a confirmat: A doua navă a traversat Strâmtoarea Ormuz

Ministrul Transporturilor din Turcia a confirmat: A doua navă a traversat Strâmtoarea OrmuzStrâmtoarea Ormuz. Sursă foto: Captură video

O a doua navă aparţinând unei companii maritime turceşti a traversat Strâmtoarea Ormuz, a anunţat sâmbătă ministrul turc al Transporturilor, Abdulkadir Uraloglu. Evenimentul are loc în contextul restricţiilor impuse asupra traficului maritim de Iran, după izbucnirea recentă a conflictului în Orientul Mijlociu.

Declarațiile ministrului turc al Transporturilor

„În momentul izbucnirii războiului, existau cincisprezece nave aparţinând companiilor maritime turceşti. Două dintre aceste cincisprezece nave au traversat”, a declarat Abdulkadir Uraloglu într-un interviu acordat canalului privat turc CNN Turk.

Ministrul a explicat că aceste traversări au fost facilitate de iniţiativele Turciei și de faptul că navele foloseau porturi iraniene sau transportau mărfuri către sau dinspre Iran. Totodată, acesta nu a precizat data exactă a trecerii celei de-a doua nave.

Rozana şi Neraki au traversat, până acum, Strâmtoarea Ormuz

O primă navă aparţinând unei companii turceşti a traversat Strâmtoarea Ormuz „cu permisiunea Iranului” pe 13 martie. Potrivit unei infografice prezentate pe CNN Turk și semnate de Ministerul Transporturilor din Turcia, numele navelor care au reuşit să traverseze sunt Rozana şi Neraki.

Stramtoarea Ormuz

Stramtoarea Ormuz / sursa foto: dreamstime.com

Ministrul turc a mai declarat că doar nouă dintre cele cincisprezece nave blocate au solicitat oficial trecerea prin strâmtoare. „Patru dintre ele nu au solicitat să plece. Două dintre ele sunt nave de generare a energiei electrice şi sunt în prezent staţionate acolo. Celelalte două aşteaptă calmarea situaţiei. Încercăm să coordonăm trecerea celorlalte nouă nave cu Ministerul Afacerilor Externe”, a precizat Abdulkadir Uraloglu.

De asemenea, o navă container aparţinând companiei franceze CMA-CGM și unui transportator japonez de GNL a tranzitat joi Strâmtoarea Ormuz pentru prima dată de la închiderea parţială a acesteia de către Iran, la 1 martie, conform datelor de urmărire maritimă consultate de AFP.

Iranul a închis  Strâmtoarea Ormuz după atacurile americano-israeliene din 28 februarie, care au declanşat conflictul și au provocat creșteri globale ale prețurilor la petrol și gaze.