Meciul dintre Dinamo Kiev și Rukh Lviv, întrerupt de alarme. Toată lumea a fost trimisă în buncăre. Mircea Lucescu: „Nu s-a pus problema să ne fie frică” Sursa Foto: Arhiva EVZ

Partida dintre Dinamo Kiev și Rukh Lviv, din etapa a șasea a campionatului Ucrainei, a fost întreruptă de urgență în minutul 80. A fost anunțată o alertă de raid aerian. Toți cei prezenți la meci s-au adăpostit în buncăre.

Dinamo Kiev disputa în această seară, 9 octombrie, meciul contra celor de la Rukh Lviv, din etapa a șasea a campionatului din Ucraina. Partida a fost suspendată în minutul 80, după primirea unei alerte de raid aerian. Totul s-a întâmplat cu zece minute înainte de final. În acel moment, echipa antrenată de tehnicianul român Mircea Lucescu conducea cu scorul de 2-0 pe tabelă.

Meciul echipei lui Mircea Lucescu a fost întrerupt

Atunci când au fost auzite primele alarme, centralul partidei a hotărât ca meciul să fie întrerupt. El este singurul care poate decide acest lucru. De asemenea, atât jucătorii, cât și întreg staff-ul tehnic sunt nevoiți să semneze mai multe acte pentru ca meciul să poată fi reluat. Dinamo Kiev conducea 2-0 pe tabelă, grație golurilor reușite de Vitaliy Buyalskyy, în minutele 43 și 61. Arbitrul întâlnirii, Igor Paschal, a luat decizia de a trimite echipele la vestiare, după ce alarmele antiaeriene au început să sune în regiunea Lviv. Meciul a fost întrerupt la ora 18:40 (ora României). Mai mult decât atât, jucătorii și antrenorii au fost nevoiți să stea la cabine aproximativ o oră. La reluare, Dinamo Kiev a mai marcat o dată prin Timchik (80), partida încheindu-se cu victoria la „scor de neprezentare”, 3-0, pentru trupa lui Mircea Lucescu.

Declarațiile lui Mircea Lucescu după ce meciul echipei sale a fost întrerupt

Tehnicianul român a declarat că este pentru prima dată de la începutul războiului din Ucraina când atât lui, cât și echipei sale i se întâmplă acest lucru. De asemenea, antrenorul a mărturisit că atunci când jucătorii săi au intrat în cabine, toți și-au luat telefoanele pentru a vorbi cu familiile lor pentru a ști care este situația în zonă.

Mai mult decât atât, Mircea Lucescu a precizat că echipa sa avea nevoie de această victorie. „Nu s-a pus problema să ne fie frică în niciun moment. Totul a fost în regulă”, a mai adăugat fostul internațional român într-o intervenție în direct la Digi24.