Meci greu pentru Istvan Kovacs. Arbitrul român a fost corectat de Var la partida dintre Bayer Leverkusen și FC Porto Istvan Kovacs. Sursa foto: digisport

Bayer Leverkusen a fost invinsă de FC Porto cu 0-3. Meciului din UEFA Champions League a fost unul cu multe faze contestate și cu trei penalty-uri. O decizie a arbitrului Istvan Kovacs a fost anulată după ce au fost vizionate înregistrările video.

Arbitrul român, Istvan Kovacs a avut parte de o misiune grea în meciul disputat de Bayer Leverkusen împotriva lui FC Porto. Scorul final a fost de 0-3. Nu mai puțin de trei penalty-uri au fost dictate pe parcursul partidei.

O fază din minutul 14 al meciului a fost intens contestată. Arbitrul român a decis că un jucător de la Bayer Leverkusen a simulat un fault, dar Varul l-a contrazis. Imeginile au arătat clar că fotbalistul fusese faultat, iar artbitrul a dictat în cele din urmă un penalty. Lovitura a fost însă apărată de portarul echipei portugheze.

Cele mai importante faze la meciului

FC Porto a început meciul în forță, iar Galeno a deschis scorul cu o reușită superbă în minutul șase al partidei. A urmat apoi atacul lui Bayer Leverkusen din minutul 14 . Uribe l-a faultat în careu pe Bakker, lovindu-l peste picioare. Istvan Kovacs a decis că este o simulare a jucătorului de la Leverkusen, dar camera VAR a întors decizia. Astfel a fost acordat penalty pentru nemți.

Diego Costa a ieșit din nou la rampă și a apărat șutul lui Demirbay. Portughez a devenit astfel primul jucător din istoria UEFA Champions League care dă o pasă de gol și apără un penalty în același meci.

În minutul 37, șutul lui Adli l-a lovit în braț pe Schick, care era și în ofsaid, iar mingea a intrat în poartă. Golul nemților a fost anulat tot după analizarea înregistrărilor video.

În minutul 51, Adli l-a faultat pe Galeno. S-a acordat penalty, iar Taremi a dus scorul la 0-2. În minutul 64, Kossounou l-a faultat în careu pe același Galeno, iar Taremi a majorat scorul la 0-3.

Al treilea meci în Champions League

Meciul dintre Bayer Leverkusen și FC Porto a fost a treia partidă pe care a arbitrat-o Istvan Kovacs în acest sezon al UEFA Champions League. Acesta a mai fost arbritru la meciul Dinamo Zagreb - Chelsea, din prima etapă a fazei grupelor, încheiată cu scorul 1-0, dar și la partida Club Brugge - Atletico Madrid din etapa a treia, terminată 2-0, potrivit gsp.ro.