Real Madrid a evitat în ultima secundă înfrângerea cu Șahtior. Rezultatele serii în Liga Campionilor Sursa foto: Antonio Villalba/realmadrid.com

Deși meciul serii în Liga Campionilor a fost AC Milan – Chelsea, atenția iubitorilor de fotbal a fost atrasă de partida Real Madrid – Șahtior Donețk, de la Varșovia. Campioana Europei a reușit cu greu să încheie meciul cu un egal, cu gol în ultimele secunde, deși a condus ostilitățile în prima repriză. Pe de altă parte, AC Milan a pierdut din nou în fața celor de la Chelsea.

Real Madrid a evitat în ultimele secunde o înfrângere în fața ucrainenilor de la Șahtior Donețk, după ce a luat gol în debutul celei de-a doua reprize a meciului de la Varșovia. Real Madrid a dominat prima parte a jocului, fără a reuși să înscrie, însă. Ulterior, meciul s-a mai echilibrat, iar spaniolii au evitat o înfrângere cu un gol marcat în ultimele secunde.

Pe de altă parte, în meciul de fotbal care a ținut afișul serii, în Liga Campionilor, AC Milan - Chelsea Londra, din grupa E, italienii au pierdut cu scorul de 2 – 0. Aceasta după ce în meciul de la Londra au încasat trei goluri. Aici trebuie menționat că AC Milan a jucat cu un om mai puțin, pe teren, din minutul 20.

PSG a reușit un egal la Lisabona, cu Benfica, după ce arbitrii au anulat un gol înscris de vedeta Mbappe, în minutul 86, pentru ofsaid.

Surpriza serii a venit din Israel, unde Maccabi Haifa a câștigat cu 2 – 0 în fața lui Juventus. Manchester City a terminat la egalitate, scor 0-0, în deplasarea de la Copenhaga, într-o partidă în care Erling Haaland nu a fost folosit.

Sursa foto: Helios de la Rubia/realmadrid.com

Real Madrid, egal în ultimele secunde la Varșovia

Prima repriză a meciului de fotbal dintre Real Madrid și Șahtior Donețk, de la Varșovia a fost controlat de campioana Europei. În ciuda jocului mai ofensiv, însă madrilenii nu au reușit să-și facă ocazii de gol, în vreme ce ucrainenii, mult mai timizi, au încercat să pună în pericol poarta lui Lunin, însă fără succes.

A doua parte a jocului a început bine pentru Șahtior care a reușit primul gol, în secunda 34. Zubkov a reluat cu capul o minge centrată de Mihailichenko și a dus-o pe Șahtior în avantaj. Ucrainenii au prins curaj și a devenit din ce în ce mai îndrăznețim astfel că Traore a fost la un pas să majoreze avantajul la jumătatea reprizei secunde. Portarul lui Real Madrid a intervenit bine în primă fază, însă balonul a revenit atacantul lui Șahtior, care a trimis în bara transversală.

Ușor, ușor, Real Madrid a ieșit din corzi și a încercat să restabilească egalitatea, iar în cele din urmă au reușit. Au avut emoții mari, însă, până în ultima secundă a meciului, când au reușit egalarea. Rudiger a profitat de o ieșire greșită a lui Trubin și a înscris cu o lovitură de cap, după centrarea lui Kroos.

Șahtior Donețk a adunat 5 puncte și ocupă poziția a treia în grupa F, în urma liderului Real Madrid. Pe locul doi se clasează RB Leipzig, care a învins-o în celălalt meci al grupei pe Celtic, scor 2-0. Ultimul loc este ocupat de scoțieni cu un singur punct.

Rezultatele din celelalte grupe

Într-un alt meci, Maccabi Haifa s-a impus cu 2-0, pe teren propriu, în fața italienilor de la Juventus, iar Manchester City a terminat la egalitate, scor 0-0, în deplasarea la Copenhaga. În acest meci, Erling Haaland nu a fost folosit, iar britanicii au ratat un penalty.

AC Milan a pierdut, pentru a doua oară în acest sezon, în fața celor de la Chelsea Londra, după ce a jucat cu un fotbalist mai puțin din minutul 20. Scorul final a fost 0 - 2, după ce în meciul de la Londra, milanezii au fost învinși cu 3 - 0.

PSG a făcut egal la Lisabona, cu benfica, după ce arbitrii i-au anulat un gol lui Mbappe în minutul 86. Ambele goluri au fost marcate din penalty, primul în minutul 39 de PSG, la un fault asupra lui Bernat, âm careu. Al doilea penalty, a fost dictat în minutul 60 pentru Benfica. Portughezii au marcat după ce Rafa Silva a fost faultat în careu de Verratti. Penalty-ul a fost dictat după intervenția VAR.