Manchester United, spectacol de Liga Campionilor: 4-1 cu Chelsea! Ce a făcut revelația Brighton cu City

Manchester United, spectacol de Liga Campionilor: 4-1 cu Chelsea! Ce a făcut revelația Brighton cu City Erling Haaland, jucătorul lui Manchester City. sursa: Instagram

Triumf pentru Diavolii Roșii pe Old Trafford: echipa lui Ten Hag își asigură un loc în competiția de top a Europei, iar Liverpool trebuie să se mulțumească cu Europa League

Manchester United și-a îndeplinit obiectivul de calificare în Liga Campionilor. Acesta a fost verdictul dat după disputarea meciului restanță din etapa a 32-a din Premier League, în care Manchester United, cunoscuți și ca Diavolii Roșii au învins cu un scor sec - 4-1 pe Chelsea.

Cu acest rezultat, echipa lui Ten Hag o depășește pe Liverpool a lui Jurgen Klopp cu o singură zi înainte de finalul campionatului și își asigură un loc în următoarea ediție a Ligii Campionilor alături de Manchester City, Arsenal și Newcastle.

Pentru Liverpool va fi, așadar, un singur loc în care își pot arăta virtuozitatea: Europa League.

Manchester United face spectacol, dezastru pentru Chelsea

A fost un meci fără istoric pe Old Trafford, iar Manchester United a preluat conducerea încă din minutul 6: lovitură liberă executată de Eriksen în centru careului, pentru Casemiro, care l-a depășit cu o lovitură de cap pe Fofana și l-a învins pe Kepa. Diavolii Roșii au continuat asaltul în căutarea dublei, care a venit în ultimele minute ale primei reprize, cu o pasă fără greșeală a lui Casemiro pentru Sancho, care la rândul său l-a servit pe Martial pentru o lovitură ușoară, numai înainte de pauză.

Manchester United a continuat să domine și în repriza a doua, așa că a treia reușită a venit în minutul 72, după ce Bruno Fernandes a fost doborât în careu de Fofana: a fost penalty transformat de portughez. Diavolii Roșii au trecut în avantaj cinci minute mai târziu, o greșeală incredibilă a lui Fofana permițându-i lui Rashford să pună cifra patru pe tabela de marcaj. Pe final a venit golul de onoare al lui Joao Felix, care însă nu a schimbat nimic. Manchester United a sărbătorit calificarea în Champions League, în timp ce pentru Chelsea a fost încă o înfrângere într-un sezon de coșmar în Premier League.

Brighton, egal cu Manchester City

Brighton a egalat cu un gol superb al lui Enciso care a venit după golul lui Foden în penultima zi a Premier League și a bătut în cuie campioana Angliei, Manchester City, 1-1. O bucurie pentru Brighton asigurându-și calificarea în următoarea ediție a Europa League. Bucurie pentru De Zerbi și mare satisfacție pentru jucători, care au dat totul pe teren, luptând la fiecare minge. O luptă din care Haaland a ieșit rănit și a arătat cum sângerează.

Atacantul lui Guardiola a postat pe Instagram semnele bătăliei duse pe teren. "Iubesc astea", a scris el în postările sale, unde se poate vedea tibia dreaptă a bombardierului norvegian sângerândă. Evident, nimic grav, de fapt, unui războinic ca el îi place să se angajeze în dueluri dure cu apărătorii, temperându-i pe campioni.

Următorii care îl vor provoca vor fi cei de la Brentford, apoi va fi Inter pentru finala Ligii Campionilor: vor urma alte lovituri și răni.