Premier League. Manchester City a învins Everton, în deplasare, cu 3-1. Alte rezultate Sursa foto: Arhiva EVZ

Echipa engleză Manchester City s-a impus miercuri seara, în deplasare, scor 3-1, în faţa formaţiei Everton, în etapa a 19-a din Premier League.

Manchester City s-a impus cu 3-1 în fața Everton și este pe locul patru în  Premier League

În prima repriză Everton a marcat prin Jack Harrison, în minutul 29, dar oaspeţii au avut iniţiativa pe Goodison Park, unde portarul gazdelor, Pickford, a reuşit să-şi salveze în două rânduri echipa de la primirea unui gol.

Manchester City a întors scorul, după ce a fost condusă cu 1-o

Partea secundă a început cu golul egalizator marcat de Phil Foden, bine servit de Bernardo Silva şi a continuat cu un penalti transformat de Julian Alvarez în minutul 64. Scorul final a fost pus pe tabelă de Bernardo Silva, în minutul 86, iar Foden a trimis în bară, în minutul 90+2. Manchester City s-a impus cu 3-1 şi este pe locul 4, cu 37 de puncte, la cinci puncte de liderul FC Liverpool şi cu un meci mai puţin disputate. Everton rămâne pe locul 17, cu 16 puncte.

Rezultate înregistrate miercuri în etapa a 19-a din Premier League:

Premier League

Sursa foto: Arhiva EVZ

Chelsea a învins miercuri, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Crystal Palace, într-un meci din etapa a 19-a a Premier League. În aceeaşi etapă, Wolverhampton s-a impus cu 4-1 la Brentford.

În meciul de Stamford Bridge, Chelsea a dominat prima repriză, a deschis scorul prin Mudryk, după o acţiune a lui Malo Gusto, în minutul 13, însă a fost egalată pe final de repriză, minutul 45+1, de Michael Olise, excelent servit de Jordan Ayew. Gazdele au alergat în repriza secundă după golul victoriei, reuşit de Noni Madueke, în minutul 89, dintr-un penalti obţinut tot de el. Chelsea s-a impus cu 2-1 şi, cu 25 de puncte, este pe locul 10, în timp ce Crystal Palace se află pe 15, cu 18 puncte.

Chelsea

Chelsea. Sursa foto: Arhiva EVZ

Wolverhampton s-a impus cu 4-1 la Brentford

Pe stadionul Gtech Community, din Brentford, primul sfert de oră a consemnat trei goluri marcate. Oaspeţii au condus cu 2-0 (Mario Lemina min 13 şi Hwang Hee-Chan min. 14), dar gazdele au revenit în meci prin reuşita lui Yoane Wissa, din minutul 16. Sud-coreeanul Hwang Hee-Chan a refăcut avansul de două goluri pentru Wolves, în minutul 28, iar Jean-Ricner Bellegarde a stabilit scorul final în minutul 79: 4-1 pentru Wolverhampton, care se află pe 11, cu 25 de puncte. Brentford e pe locul 14, cu 19 puncte.