Manchester City a smuls un punct în derby-ul cu Arsenal. „Tunarii” au rezistat eroic, dar au scăpat victoria Haaland la Man City. Sursă foto-instagram

Manchester City și Arsenal Londra au încheiat la egalitate, scor 2-2, meciul disputat, duminică, în etapa a 5-a a Premier League. Pe Etihad, gazdele au deschis repede scorul, datorită lui Erling Haaland. Dar, oaspeții au revenit spectaculos și au marcat de două ori până la pauză. A punctat, mai întâi, Riccardo Calafiori (22), apoi Gabriel dos Santos Magalhaes a dat și el lovitura, „cetățenilor”, în minutul 45+1.

Manchester City a scăpat ca prin urechile acului, de o înfrângere, în meciul cu Arsenal Londra

Arsenal a rămas în inferioritate numerică, în minutul 45+8, după eliminarea lui Leandro Trossard. Iar a doua repriză a însemnat un asediu al lui City la poarta „tunarilor”. Decisiv a fost John Stones, care a înscris în minutul 90+8, cu câteva secunde înainte de fluierul final. Tot duminică, Brighton și Nottingham au încheiat la egalitate, scor 2-2. Au marcat Hinshelwood (42), Welbeck (45) / Wood (13 - penalty) și Sosa (70).

Pep Guardiola

Pep Guardiola. Sursa foto: Arhiva EVZ

În clasament, echipa lui Pep Guardiola e lideră, cu 13 puncte. Urmează FC Liverpool și Aston Villa cu câte 12 puncte. Arsenal este pe poziția a 4-a, cu 11 puncte.

În Germania, Bayer Leverkusen a învins-o cu scorul de 4-3 acasă pe VfL Wolfsburg, în runda a 4-a a Bundesligii. Campioana Germaniei s-a impus datorită golului înscris de Victor Boniface în minutul 90+3, după ce a fost condusă la pauză cu 3-2. Au înscris Wirtz (14), Tah (32), Hincapie (48), Boniface (90+3), respectiv Mukiele (5 - autogol), Bornauw (37), Svanberg (45+1). Gerhardt, de la Wolfsburg, a fost eliminat în minutul 88.

Barcelona a câștigat lejer la Villarreal

În Serie A, Fiorentina a câștigat partida disputată, pe teren propriu, cu Lazio, scor 2-1. Au înscris Guomundsson (49 și 90 - ambele din penalty), respectiv Mario Gila (41).

Iar Monza a cedat pe teren propriu, în jocul cu Bologna, scor 1-2 (Milan Duric - 43, respectiv Urbanski - 24 și Santiago Castro - 80).

În Spania, Barcelona a câștigat detașat meciul jucat la Villarreal, scor 5-1. Pentru gazde a marcat Perez (38), golurile oaspeților au fost reușite de Lewandowski (20 și 35), Torre (58) și Raphinha (74 și 83)