Liga Națiunilor. Câți suporteri români vor fi prezenți la meciul cu Cipru

Liga Națiunilor. Câți suporteri români vor fi prezenți la meciul cu Cipru Suporteri români. Sursa foto: Echipa națională de fotbal a României/ Facebook

Naționala României își va continua parcursul în Liga Națiunilor sâmbătă, 12 octombrie, cu un meci în deplasare împotriva Ciprului. Federația Română de Fotbal a anunțat că un număr considerabil de suporteri români va fi prezent pe stadion pentru a susține echipa în această confruntare importantă.

Federația Română de Fotbal (FRF) a anunțat că toate biletele destinate suporterilor români pentru meciul cu Cipru, care va avea loc la Larnaca, în cadrul Ligii Națiunilor, s-au vândut rapid. Cele 828 de bilete disponibile inițial miercuri s-au epuizat în doar 75 de minute, demonstrând interesul ridicat al fanilor români pentru această confruntare.

În urma discuțiilor purtate cu Federația de Fotbal din Cipru, FRF a reușit să obțină o suplimentare a numărului de locuri alocate suporterilor români. Astfel, încă 700 de bilete au fost puse în vânzare joi și acestea s-au vândut integral. Cu această suplimentare, numărul total al suporterilor români prezenți pe stadion va ajunge la 1.528.

Meciul dintre naționala României și Cipru va avea loc sâmbătă, 12 octombrie, de la ora 21:45, pe stadionul din Larnaca, care are o capacitate de 8.058 de locuri. Suporterii români vor fi prezenți în forță pentru a încuraja echipa în această importantă întâlnire din Liga Națiunilor.

Echipa nationala a României

Echipa nationala a Romaniei. Sursă foto: facebook.com/NationalaRomanieiOfficial

Liga Națiunilor. România, pe primul loc în grupa 2 din liga C

România ocupă în prezent primul loc în grupa 2 din Liga C a Ligii Națiunilor, cu 6 puncte obținute după victoriile împotriva Kosovo (3-0) și Lituania (3-1). Pe locul al doilea se află Kosovo și Cipru, ambele cu câte 3 puncte, dar despărțite de golaveraj. O eventuală victorie a "tricolorilor" în meciul din Cipru ar consolida poziția României în fruntea grupei și ar deschide larg drumul spre câștigarea acesteia.

Mircea Lucescu a debutat la națională cu o victorie spectaculoasă

La începutul lunii august, Mircea Lucescu a revenit pe banca tehnică a naționalei României, după o pauză de peste 30 de ani, la vârsta de 79 de ani. Debutul său a fost unul spectaculos, echipa obținând o victorie clară cu 3-0 în Kosovo, meci în care s-au remarcat jucătorii Parmei, Dennis Man și Valentin Mihăilă. La următorul meci, disputat pe 9 septembrie împotriva Lituaniei, pe stadionul Steaua, România a reușit o victorie mai dificilă, scor 3-1, cu două goluri venite în ultimele minute ale partidei.

Aceste două succese au propulsat naționala pe primul loc în grupa 2 din Liga C a Ligii Națiunilor. Meciul din Cipru devine astfel unul crucial pentru România, o eventuală victorie putând asigura un avantaj decisiv în lupta pentru câștigarea grupei.