LIGA I LA FOTBAL. Petrolul - FC Vaslui 0-0. Contra atac?: „Eu credeam c? ei trag la titlu”

Partida de pe „Ilie Oan?” era considerat unul dintre derby-urile pentru locurile care asigur? prezen?a în sezonul viitor al Ligii Europa. Jocul a fost jenant.

Petrolul a vrut s? r?zbune ast?-sear? pentru e?ecul dur din tur, 0-3 pe terenul „galben-verzilor”. Petrolul - FC Vaslui s-a terminat îns? 0-0, dup? un meci cu mul?i nervi ?i pu?ine faze de poart?.

Din echipa „lupilor” a absentat tocmai c?pitanul Lauren?iu Marinescu, suspendat, dar ?i Viorel Hizo a avut „g?uri” importante în lot: i-au lipsit D. Coman, N'Doye ?i Antal.

Cu o victorie, FC Vaslui ar fi putut s-o egaleze pe Astra Giurgiu, echipa de pe locul 2, care are 37 de puncte. Adrian Porumboiu, patronul vasluienilor, a spus c? pentru el nici distan?a fa?? de Steaua nu este insurmontabil?. Fostul mare arbitru a spus c?, în pauza de iarn?, va aduce „trei juc?tori de mare valoare”. Dup? evolu?ia de la Ploie?ti, Vasluiul pare c? are nevoie de o echip? întreag?.

Cosmin Contra, antrenorul Petrolului, a dat de p?mânt cu moldovenii dup? joc: „Vasluiul a venit pentru egal aici. S-au ap?rat 90 de minute. Credeam c? e o echip? care trage la titlu, n-am în?eles ce au jucat. N-au avut nici o ocazie de gol, dar nici noi n-am avut spa?ii. Doar Petrolul a c?utat victoria ast?zi”. PETOLUL - FC VASLUI 0-0 PETROLUL: Bornescu - S. Achim, Galamaz, Manasse, Guilherme - Boudjemaa, Mustivar, Hoban, Ad.Cristea - Bokila, Grozav Antrenor: Cosmin Contra

FC VASLUI: Cerniauskas - Milanov, Celeban, Varela, S?l?geanu - Caue, Tukura - N.Stanciu, Jumisse, Sânm?rtean - M.Niculae Antrenor: Viorel Hizo

Arbitru la centru: Sebastian Col?escu

MINUTUL 90+3: Final de meci ?i de chin pentru cei 10.000 de oameni.

MINUTUL 90: Iese Sânm?rtean, intr? Cordo?.

MINUTUL 88: Cesinha a ratat din nou. Juc?torii s-au înc?ierat, arbitrul a dat trei „galbene”.

MINUTUL 85: Schimbare la moldoveni: iese N. Stanciu, intr? Buh?escu.

MINUTUL 79: Ultima modificare la gazde: iese Cristea, intr? Cesinha.

MINUTUL 73: Prima ocazie din aceast? repriz?: Cristescu a tras, dar Cerniauskas a re?inut. . MINUTUL 68: A doua înlocuire la gazde: iese Bokila, intr? M. Cristescu. Jocul e dezam?gitor.

MINUTUL 60: Modificare la Vaslui: intr? D. Varga, iese Tukura.

MINUTUL 59: Prima schimbare la Petrolul: iese Grozav, intr? Hamza.

MINUTUL 55: Timpul trece ?i, în continuare, nu se joac? nimic. Petrolul atac?, dar f?r? folos. MINUTUL 46: A început partea secund?.

MINUTUL 45: Pauz? la Ploie?ti. Prima repriz? a fost foarte slab?.

MINUTUL 39: Înc? o mare ocazie pentru gazde, ratat?, din apropiere, de Boudjemaa. Petrolul este mai prezent? în joc ?i ceva mai periculos?. Oaspe?ii n-au avut nicio ocazie. MINUTUL 17: Petroli?tii au cerut penalty, sus?inând c? Celeban a f?cut hen? în propriul careu. Galeria „lupilor”a luat foc, dar arbitrul Col?escu a r?mas impasibil. Vasluienii nu joac? nimic.

MINUTUL 6: Petrolistul Bokila a sc?pat singur, dar a tras aiurea. Mare ocazie pentru gazde!

MINUTUL 1: A început meciul.