Irina Begu a pierdut în prima manșă la Wimbledon. România mai are în joc trei sportive Sursa foto: Arhiva EvZ

Irina Begu a suferit o înfrângere usturătoare în manșa de luni, 1 iulie,  a turneului de la Wimbledon. Chinezoaica Lin Zhu s-a impus fără mari emoții în fața sportivei noastre. Begu a pierdut cu 0-6, 4-6 într-un meci care a durat 72 de minute.

Irina Begu, înfrângere usturătoare la Wimbledon

În meciul de luni de la Wimbledon, adversara Irinei a punctat la capitolul mingi direct câștigătoare (14-10) și la erori neforțate 15-23. Pentru prestația de la Wimbledon, Begu va încasa în cec de 93.000 de euro și 10 puncte WTA. Sportiva noastră își va continua parcursul la Wimbledon, dar la dublu, unde va face echipă cu Martina Trevisan împotriva Asiei Muhammad și a Aldilei Sutijadi.

Irina Begu a ajuns la turneul cu numărul 49. Meciul pierdut în fața chinezoaicei este al șaselea în care românca nu trece de primul tur de la Wimbledon. Begu vine după o accidentare la cot suferită la finalul lunii martie. Sportiva noastră a cedat game după game fără a obține avantaj nici măcar pe propriul serviciu.

Irina Begu, Wimbledon

Irina Begu. Sursa foto: Arhiva EvZ

Meci câștigat după 72 de minute

Chinezoiaca a tranșat repede partida. După numai 27 de minute, tabela indica 6-0 pentru Zhu. Sportiva din România a reușit să revin pe finalul partidei, însă Zhu s-a regrupat și a închis și al doilea game cu 6-4.

În primul tur de la Wimbledon vor mai evolua Ana Todoni, Sorana Cîrstea și Jaqueline Cristian. Aceasta din urmă va evolua împotriva canadiancei Bianca Andreescu.

Sorana o va întâlni pe britanica Sonay Kartal, iar Ana Totodoni pe sârboaica Olga Danilovic. Pentru Totodoni este primul turneu Grand Slam. Sorana Cîrstea și Jaqueline Cristian vor evolua pe Terenul 15. Ana Bogdan Bogdan și Gabriela Ruse vor evolua marți, potrivit GSP.

• Bianca Andreescu (Canada, 176 WTA) - Jaqueline Cristian (62 WTA), scor general 1-0;
  • Sorana Cîrstea (31 WTA) - Sonay Kartal (Marea Britanie, 298 WTA), primul meci.