Iga Swiatek intră în semifinalele Qatar Open. O așteaptă învingătoarea lui Naomi Osaka

Iga Swiatek intră în semifinalele Qatar Open. O așteaptă învingătoarea lui Naomi Osaka Iga Swiatek se duce în semifinale. Sursa Foto - Facebook

Swiatek a avut nevoie de doar 74 de minute pentru a o învinge pe fosta numărul unu mondial din Belarus, Victoria Azarenka, cu 6-4 și 6-0. Poloneza, care are o serie de 11 victorii consecutive la Doha, o va întâlni pe cehoaica Karolina Pliskova  în semifinale, care este în formă maximă.

Iga Swiatek își continuă lupta pentru al treilea titlu consecutiv la Qatar Open. Între timp, tenismena japoneză Naomi Osaka a fost eliminată de la Doha.

Iga Swiatek a învins-o pe campioana din Belarus

Swiatek a avut nevoie de doar 74 de minute pentru a o învinge pe fosta numărul unu mondial din Belarus, Victoria Azarenka, cu 6-4 și 6-0.

Poloneza, care are o serie de 11 victorii consecutive la Doha, o va întâlni pe cehoaica Karolina Pliskova  în semifinale, care este în formă maximă.

Cehoaica Pliskova a fost cea care a eliminat-o pe Osaka  din competiție, cu o victorie de 7-6 (8-6) 7-6 (7-5).

Karolina Pliskova o va înfrunta pe Swiatek în semifinale. Sursa Foto -Facebook

Iga Swiatek o va înfrunta pe Karolina Pliskova. Naomi Osaka pleacă acasă

Câștigătoarea a patru titluri de mare șlem, Osaka, s-a întors la jucat tenis luna trecută, după ce a născut-o pe fiica ei Shai în iulie.

Întâlnirea ei din sferturile de finală cu Pliskova a fost cea mai decisivă pe care a a avut-o de la finala Miami Open din aprilie 2022 încoace, pierzând în fața lui Swiatek.

Pliskova, care a câștigat primul ei titlu WTA în patru ani la Transylvania Open duminică, a fost învinsă de Osaka în primul ei joc decisiv din carieră, dar a revenit imediat și a ieșit învingătoare din tie-break-ul primului set.

Naomi Osaka pleacă acasă după ce a fost bătută de Pliskova. Sursa Foto - Facebook

Semifinalele de la Doha

Osaka a salvat o minge, marcând scorul de 5-4 și încă două la 6-5 pentru a forța un tie-break în setul secund, dar Pliskova a pecetluit succesul la a patra încercare, după o oră și 43 de minute.

De cealaltă parte a tabloului feminin de la Doha, campioana de la Wimbledon din 2022, Elena Rybakina, și-a asigurat locul în ultimii patru, după ce a revenit de la 4-1 în setul de deschidere pentru a o învinge pe canadianca Leylah Fernandez cu 6-4 și 6-2.

A treia favorită din Kazahstan o va înfrunta pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova, care a învins-o pe Danielle Collins cu 7-5 6-4, scrie BBC Sport.